Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Mezi neonacisty letí zpráva: Žhářský útok je na videu

Česko

PRAHA V příběhu žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově se včera objevila nová šokující informace. V ultrapravicových kruzích se hovoří o tom, že existuje videonahrávka samotného útoku a policie ji údajně má jako klíčový důkaz.

LN to potvrdil jeden z čelných představitelů pravicových radikálů v tuzemsku Filip Vávra. „Dozvěděli jsme se, že má takové video existovat. Nyní se snažíme ověřit, jestli je to pravda,“ řekl včera Vávra. Doplnil, že pokud se tato skutečnost ukáže jako pravdivá, nebude dále shánět nové právníky pro čtveřici obviněných, jak dříve avizoval.

„Celou věc doteď vnímám jako policejní šikanu a snahu někoho z pravicové scény za každou cenu obvinit. Pokud existuje takové video, které by potvrzovalo, že pachatelé jsou oni, nebudu jim pomáhat,“ podotkl Vávra s tím, že nyní čeká, jak se situace vyvine.

Že se objevily informace o videu, potvrdil i otec jednoho z mladíků, kteří se podle policie měli útoku dopustit. Nevěří ale, že je pravdivá. „Slyšel jsem o tom. Je to nebetyčná blbost. Podle mě policie tyhle informace uměle vypouští, aby ovlivnila veřejné mínění. Říkají jenom to, co chtějí,“ řekl LN.

Více se o případu nechtěl bavit ze strachu před policejním postihem. „Všechno odposlouchávají, dál k tomu nemám co říct,“ dodal.

Ostravská dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková existenci podobného videa nepotvrdila ani nevyvrátila. „Při domovních prohlídkách u obviněných bylo zabaveno množství telefonů, počítačů, cédéček a dalších nosičů. Nyní tyto zabavené věci probírá policie, která mi expertizu dosud nepředložila,“ sdělila Bilíková.

Tímto vyjádřením ovšem žalobkyně vyloučila, že by údajné video pořízené přímo při útoku mělo hrát roli klíčového důkazu.

Prověřování zabavených věcí má podle mluvčí ostravské policie Soni Štětínské trvat ještě několik týdnů.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Celý případ s údajným videozáznamem vražedného útoku může mít podle informací LN také poněkud jiné vysvětlení.

Při vyšetřování kriminalisté mimo jiné prověřovali oznámení, že video s útokem je zveřejněno na internetu. „Jednalo se o záběry hořícího domu, které pořídil jistý muž. Kriminalisty na ně upozornil jeden z kolegů, který je nalezl na internetu. Policisté museli zjistit, kdo nahrávku pořídil a zda by nemohla „obohatit“ o nové, třeba i důležité, informace spisový materiál týkající se případu. Nestalo se tak ani po ztotožnění autora a následné analýze nahrávky. Ta zachycovala ve zkratce řečeno již jen samotný požár domu, tedy následek, a zasahující hasiče,“ komentovala obšírně vyšetřování policejní zpráva pro média z 15. července.

Pod videem zveřejněným na serveru YouTube se tehdy objevila celá řada rasistických a nenávistných komentářů. Během několika týdnů byly zablokovány, stejně jako video. Jednou z verzí odhalení údajných žhářů může být jejich účast v internetové diskusi právě pod tímto snímkem. Jaká je skutečnost, však ukáže až zveřejnění vyšetřovacího spisu.

Policie je na informace o vyšetřování útoku ve Vítkově nadále skoupá. Při tiskové konferenci minulý týden její představitelé uvedli pouze to, že z původně dvanácti zatčených byli nakonec obviněni čtyři muži.

Někteří z nich se podle dozorující státní zástupkyně Brigity Bilíkové k činu doznali. To však podle informací LN udělali pouze při podání vysvětlení, a nikoli při běžném výslechu, který musel předcházet jejich vzetí do vazby okresním soudem v Ostravě.

V případném soudním jednání nemůže takové doznání podle renomovaného pražského právníka Josefa Lžičaře sloužit jako důkaz. „Jako podklad pro vzetí do vazby tento důvod stačit může, u soudu ale neobstojí,“ řekl LN Lžičař.

Policie a žalobce uvedli, že všichni čtyři se prý činu dopustili společně a jako organizovaná skupina. Do oken vítkovského domu údajně házeli zápalné lahve tři z nich, čtvrtý prý seděl v automobilu. V případě odsouzení za pokus o vraždu jim nyní hrozí až výjimečný trest.

***

Policisté museli zjistit, kdo nahrávku pořídil a zda by nás nemohla „obohatit“ o nové, třeba i důležité informace