Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Mezisklady jaderného paliva vydrží asi 50 let

Česko

PRAHA Bez hlubinného úložiště jaderného paliva se Česká republika v budoucnu neobejde, mezisklady těchto látek ale nyní slouží spolehlivě a vydrží v provozu 50 či více let. Poté bude jaderná energetika z velké části záviset na technologii, která umožní znovu využít energii z použitého paliva.

„Jaderný průmysl v současnosti vyčkává. Palivo se dá bezpečně dlouhodobě skladovat a je to ekonomicky nejvýhodnější varianta,“ uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Čerstvý uran je dnes poměrně levný, proto se investoři do přepracování použitého paliva často nepouštějí. „Pro budoucí generace ale může být uran vzácnou surovinou a rády možná skladované palivo znovu použijí,“ řekla šéfka úřadu. Musí však disponovat odpovídající technologií.

Česko v současnosti hlubinné úložiště jaderného odpadu nemá a jaderný materiál ukládá v meziskladu jaderného paliva elektrárny Dukovany.

Mezisklad v Temelíně má začít fungovat v létě. Předpokládá se, že hlubinné úložiště vznikne v žulovém masivu v seizmicky stabilní oblasti. Finální výběr by měl být proveden do roku 2015. Zvažování lokalit však vyvolává odpor místních obyvatel.

Investice do hlubinného úložiště činí desítky miliard korun. Cenu zaplatí provozovatelé jaderných zařízení z příspěvků na takzvaný jaderný účet, na kterém je dnes asi 13 miliard Kč. „Tvrzení, že není možné stavět v ČR další jaderné bloky, dokud nebude vybudováno úložiště, ale považuji za mýtus,“ dodala Drábová. Dukovany patří mezi nejlepší, tvrdí šéfka SÚJB Mezisklad použitého paliva v jaderné elektrárně Dukovany byl zprovozněn v roce 1995. Od spuštění samotné elektrárny minulý týden uplynulo 25 let a podle Drábové patří mezi deset procent nejlépe provozovaných jaderných elektráren na světě. Zároveň ale pracovníci Dukovan nesmí podlehnout falešnému uspokojení a musí počítat s tím, že udržení současné kvality je bude stát v budoucnu hodně práce, podotkla Drábová.

„Dukovany vstupují do druhé poloviny svého života a následující roky budou hodně záviset na ekonomické výhodnosti elektrárny. Zařízení nemládne, musí se měnit a provozovatel si jednou řekne, že se mu to už nevyplatí,“ uvedla Drábová. Životnost Dukovan byla původně plánována na 30 let, ale modernizace elektrárny má prodloužit její provoz na zhruba dvojnásobek.

Při uvedení do provozu během 80. let neprovázelo elektrárnu v Dukovanech na veřejnosti tolik sporů jako mladší a výkonnější elektrárnu Temelín, přestože obě zařízení měla srovnatelné provozní problémy, míní Drábová.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!