Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

MHD Praha: bus, metro i přívoz

Česko

Jak cestovat po Praze? Ideálním řešením je městská hromadná doprava. Naštěstí je systém jízdenek velmi přehledný. Nejběžněji používanou jízdenku v Praze je jízdenka platná 75 minut s libovolnými přestupy mezi metrem, tramvajemi, autobusy a dokonce i lanovou dráhou na Petřín, přívozem či částí dráhy ČD na území Prahy. Tato základní jízdenka stojí 26 korun. Pokud nebudete přestupovat nebo pojedete metrem jen pět stanic, můžete ušetřit a koupit si lístek jen za 18 korun. Jedete-li do hlavního města na jeden den, k dispozici je jízdenka za stokorunu, na tři dny pak za 330 korun. Měsíční kupon vyjde na 550 korun, celoroční na 4750 korun.

Slevy jsou k dispozici pro děti do 15 let a důchodce (nad 60 let). Studenti a cestující do 19 let mohou uplatnit slevu pouze u měsíčních a čtvrtletních jízdenek. Děti do 6 let a dospělí nad 70 let mají dopravu po Praze zdarma (tedy kromě úseků Českých drah).

Jízdenku za 26 korun nemusíte kupovat jen za drobné v automatu, oblíbený je také nákup přes SMS. Stačí napsat DPT a poslat na číslo 902 06 26, jízdenka má navíc delší platnost 90 minut. A revizor? Prostě vám zkontroluje displej mobilního telefonu.

Novinkou je také elektronické nakupování jízdenek přes kartu, která se jmenuje Opencard. Ta může nahradit papírové měsíční, čtvrtletní a roční jízdenky, přijímají ji navíc i pobočky městské knihovny a je možné s ní zaplatit parkování v Praze 1. Karta se vydává zdarma, od žádosti do vydání karty mohou uběhnout dva až tři týdny.

Chcete-li kartu na počkání, bude vás to stát 400 korun. K vyplněné žádosti je třeba vzít s sebou občanský průkaz a fotografii. Kartu nelze získat korespondenčně nebo přes internet. Žádost však za vás může podat někdo jiný - stačí, když mu okopírujete občanský průkaz a napíšete plnou moc. Ta nemusí být ověřena notářem. Pokud chcete anonymní kartu, připlatíte si 200 korun. Kupony si můžete koupit v e-shopu Dopravního podniku Praha, na kartu si je musíte nahrát nejpozději do dvaceti dnů od zakoupení v takzvaných validátorech - červených stojanech před vstupem do metra, kam Opencard zasunete.

Pokud se budete pohybovat v okolí Prahy, platí pro vás pásma, do kterých je rozděleno území příměstských linek. Pásem je celkem pět, jízdenku si musíte koupit podle toho, kolika pásmy při cestování projedete (vnitřní Praha se však počítá jako dvě pásma). Tak například jízdenka na projetí pěti pásem ze Všetat do centra platná 2 hodiny stojí 32 korun. Celodenní jízdenka platná ve všech pásmech stojí 150 korun.

Pro příměstské linky se také vydávají zvláštní měsíční, čtvrtletní a roční jízdenky. Mapu tarifních pásem naleznete na internetových stránkách Dopravního podniku Praha (Užitečné>Dopravní schémata) a na všech zastávkách metra.

Přehled webů o dopravě

* www.dpp.cz (Dopravní podnik hlavního města Prahy) * www.opencard.cz * www.inkarta.cz (vše o In-kartě a možnost stáhnutí formuláře pro její založení) * www.cd.cz (vše o Českých dráhách, včetně informací o zpoždění, produktech, slevách) * eshop.cd.cz (obchod Českých drah, nákup jízdenek) * www.scpendolino.cz (vše o pendolinu) * www.motionrevue.cz (magazín Českých drah) * www.jizdenka.cz (kalkulátor jízdného Českých drah) * www.idos.cz (jízdní řády vlakových a autobusových spojů)

Autor: