Firma musí zaplatit rekordní pokutu za zneužití svého postavení na trhu. Systém Windows totiž na sebe vázal další produkty firmy
BRUSEL Softwarový gigant Microsoft prohrál několikaletý spor s Evropskou komisí, která ho obvinila ze zneužití monopolního postavení na trhu s osobními počítači a uložila mu za to rekordní pokutu ve výši 497 milionů eur - přes 13 miliard korun. Microsoft se proti rozhodnutí komise z roku 2004 odvolal, Evropský soud první instance, druhý nejvyšší soud v unii, dal ale ve včerejším verdiktu za pravdu Bruselu.
Strážci rovné hospodářské soutěže v komisi napadli Microsoft za to, že jeho operační systém Windows, který běží na 95 procentech všech osobních počítačů na světě, na sebe vázal další výlučné produkty firmy a bránil tak konkurenci. Konkrétně šlo o přehrávač Windows Media Player, který vytlačoval audiovizuální software jiných společností. Brusel nařídil Microsoftu, aby zveřejnil technické kódy k Windows tak, aby výrobky konkurence s Gatesovými „okny“ bezproblémově fungovaly. Microsoft se ale podle uvážení komise odmítl podřídit jejímu rozhodnutí - odtud pokuta a soudní dohra.
Včerejší verdikt lucemburských sudí znamená, že Microsoft bude muset zpřístupnit vstupní kódy konkurenci a zaplatit penále - které poputuje do evropského rozpočtu. Firma se ale může do dvou měsíců odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Dopad kauzy Microsoft ale zřejmě bude mnohem širší. Brusel posílil svoji autoritu coby hlavní regulátor hospodářské soutěže v Evropě, což je významná zpráva nejen pro Billa Gatese, ale velké firmy vůbec.
„Je to precedens a hořko-sladké vítězství. Soud potvrdil, že spotřebitelé museli tři roky trpět, protože měli omezený výběr technologií,“ okomentovala verdikt komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. „Spotřebitelé jsou a budou číslo jedna naší hospodářské politiky.“ Zástupce Microsoftu Brad Smith se omezil na konstatování, že firma teď musí verdikt čítající na 200 stran „důkladně prostudovat“. Teprve poté se rozhodne, jaké další „kroky“ včetně odvolání podnikne.
Nejisté jsou i další kroky komise. Kroesová včera odmítla komentovat, co verdikt znamená s ohledem na operační systém Vista. Také nástupce „oken“ z dílny Microsoftu se totiž nelíbí evropským regulátorům. „Na to je příliš brzy. Nebude to nicméně dlouho trvat a dozvíte se to. Každý případ ale budeme posuzovat samostatně,“ sdělila Kroesová na adresu Visty a také podobného sporu s firmou Intel. Jasně ale řekla, že nyní očekává snížení podílu Microsoftu na trhu s počítačovým zbožím v unii - regulační rozsah Bruselu se týká jen unie. „Nelze říct, že podíl 50 procent je ideální. Je to ale lepší než 95 procent, což je víc než monopol,“ dodala Kroesová.