Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na hranicích se střílelo, převáděč s migranty agresivně projel kontrolou

Převaděč nad ránem 29. září převážel skoro dvě desítky migrantů. Policisté ho zadrželi v lese, kam se dal z auta na útěk. foto: Policie ČR

Česká policie zahájila dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem. Ve Zlínském kraji zastavily převaděče, který v dodávce převážel skoro dvě desítky lidí, až varovné výstřely. Policisté během prvního dne zkontrolovali už na 2 000 vozidel a 3 160 lidí. Vstup odepřeli asi dvacítce nelegálních migrantů, ve vnitrozemí jich zajistili 99. Zadrželi také už devět převaděčů.
  7:11aktualizováno  15:30

„Až varovné výstřely policistů z pražské SPJ zastavily dnes (ve čtvrtek) nad ránem převaděče, který převážel 15 migrantů. Ještě před tím projel vysokou rychlostí kontrolním stanovištěm na hranicích. Po krátkém pronásledování ho policisté zadrželi v lese, kam se snažil z auta utéci,“ informovala pražská policie, jejíž jednotka působí na hraničním přechodu Brumov-Bylnice.

Podle informací iDNES.cz a MF DNES šlo o řidiče z Iráku, který chtěl provézt 19 lidí, včetně žen a dětí. Vůbec netušil, že jsou na hranicích kontroly.

Ve Zlínském kraji policisté aktuálně registrují 63 zadržených migrantů a tři převaděče v rámci čtyřech záchytů v Brumově-Bylnici, Bojkovicích, Francově Lhotě a Žítkové. K poslednímu došlo u obce Žítková na zelené hranici mimo hlavní cesty.

O celkové bilanci zadržených hovořil ráno na Radiožurnálu ředitel cizinecké policie Milan Majer. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

„K tomuto času evidujeme přes 120 zadržených tranzitních nelegálních migrantů. Evidujeme také sedm převaděčů, kteří se snažili tyto migranty převézt, takže zatím se pořád ukazuje, že ten trend převozu migrantů tady je,“ řekl Majer Radiožurnálu.

V současné době podle Majera převažují mezi migranty Syřané, kteří se většinou dlouhodobě zdržovali v Turecku a nyní míří většinou do Německa. Občané Sýrie jsou z důvodu situace v Sýrii takzvaně nevyhostitelní.

„Je jim vydáván příkaz k opuštění České republiky s dobou 30 dnů a jsou poučováni o tom, že pakliže chtějí zůstat na území České republiky, tak mají možnost přes vízum za účelem strpění,“ řekl ředitel cizinecké policie. Doplnil, že s převaděči probíhá trestní řízení a hrozí jim sazba odnětí svobody až do pěti let.

Policisté ve Zlínském kraji kontrolují i vlaky na dvou hraničních železničních přechodech v Horní Lidči a Vlárském průsmyku. „Dosud ale nejsou žádné poznatky, že by migranti využívali k přechodu hranic vlak,“ řekl náměstek ředitele krajské policie pro vnější službu Bohdan Varyš.

Někteří uprchlíci pak putují republikou i pěšky, policie v úterý dopoledne zadržela patnáctičlennou skupinu nelegálních migrantů na krajnici dálnice D2. Šli v protisměru ze Slovenska na Moravu, informoval server Novinky.cz.

Rozhodnutí vlády k zavedení kontrol na hranicích si pochvaloval ministr vnitra Vít Raušan. „Zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem se už po prvních hodinách ukazuje jako účinné. Reakce vlády nepřišla pozdě,“ řekl ve Sněmovně.

„To je cíl, zabránit zločineckým převaděčským strukturám v převozu nelegálních migrantů přes naše území,“ řekl novinářům na přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku policejní prezident Martin Vondrášek.

Opatření na deset dní

Vláda o dočasném zavedení kontrol rozhodla v pondělí večer. Na česko-slovenské hranici jsou od půlnoci policejní hlídky na 17 silničních, sedmi železničních a třech říčních přechodech.

Turisté se nemohou volně pohybovat po stezkách a cestách, které vedou po státní hranici nebo střídavě na území obou sousedních zemí. Hrozí za to pokuty, na místě až do pěti tisíc korun. Výjimku mají mít zemědělci, lesníci, myslivci či rybáři při výkonu své práce v příhraničí.

V první fázi podle Víta Rakušana budou kontroly trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí. Slovensko v úterý uvedlo, že rozhodnutí ČR respektuje. Ve středu ho ale slovenský premiér Eduard Heger kritizoval.

Podle Rakušana není zavedení kontrol silový krok vůči Slovensku, cílem je dát převaděčským skupinám najevo, že pro ně existuje překážka. Ministr to ve čtvrtek řekl na půlnočním briefingu v Hodoníně na hranici se Slovenskem. Ve středu uvedl, že Česko se snažilo situaci kolem rostoucí migrace dlouhodobě řešit diplomatickou cestou, ale nevedlo to k úspěchu.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat