6. října 2015 19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Kdo schvaluje příliv imigrantů v rozporu s dublinskými dohodami, schvaluje trestný čin

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman přijel v úterý večer na schůzi Bezpečnostní rady státu sdělit své názory na imigrační politiku. Před úřadem vlády na něj čekala asi stovka sympatizantů převážně z hnutí Úsvit - Národní koalice. Prezident se s nimi nesetkal, pouze jim pokynul.

Zeman už před zasedáním rady v rozhovoru s ČTK uvedl, že migrační krize sjednocuje českou společnost. Kdo podle něj schvaluje příliv imigrantů v rozporu s dublinskými dohodami, schvaluje trestný čin. Český prezident patří k dlouhodobým odpůrcům přijímání uprchlíků z islámských zemí.

Co členům bezpečnostní rady řekne, nechtěl přiblížit. „Já řeknu svůj názor především členům Bezpečnostní rady státu, protože si myslím, že mediální přestřelky mezi vládou a prezidentem ničemu nepomáhají,“ uvedl. „Protože ten názor znáte, tak ho mohu shrnout do jedné věty: Ten, kdo se příliš hrbí, se nakonec začne plazit,“ dodal Zeman.

Český prezident dlouhodobě odmítá povinné kvóty Evropské komise na přerozdělení uprchlíků. Je také zastáncem rozmístění české armády na hranicích, které by měli vojáci hlídat proti uprchlíkům.

Lidé svolaní hnutím Úsvit - Národní koalice skandovali hesla „Ať žije Zeman!“, a naopak pískali na některé přijíždějící ministry. Úsvit podle svých představitelů doufá v to, že Zeman přesvědčí vládu, aby uzavřela hranice České republiky a na jejich ochranu nasadila armádu.

Schůzi Bezpečnostní rady státu avizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) původně na 30. září. Před poslanci v polovině září řekl, že bezpečnostní rada se bude mimo jiné zabývat otázkou nasazení armády, pokud nebudou kvůli migrační vlně stačit k ostraze česko-rakouských hranic policejní síly. Řekl také, že členové bezpečnostní rady se seznámí s rozbory tajných služeb.

ČTK