Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mikronésie se bojí Prunéřova, chce o něm diskutovat s Českem

Česko

PRAHA „Nejste na planetě sami!“ Jako vzkaz podobného znění by se dal vyložit avizovaný zájem Mikronésie na posuzování modernizace největší tuzemské uhelné elektrárny Prunéřov.

Tichomořská ostrovní federace, která se obává stoupající hladiny moří, minulý týden požádala Česko o účast na chystaném posuzování vlivu přestavby Prunéřova na životní prostředí. Jako první o tom informoval server Aktuálně.cz.

„Federativní stát Mikronésie má rozumné důvody se domnívat, že jeho území bude ovlivněno dopady na životní prostředí z výše uvedeného plánu,“ uvádí se v dopise, který dostalo ministerstvo pro životní prostředí.

Je to vůbec poprvé, kdy se podobného řízení chce účastnit tak vzdálený stát. České zákony to podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové umožňují. „Přijmeme jejich připomínky. Vyzvali jsme je k tomu,“ uvedla mluvčí.

Podle podkladů se představitelé Mikronésie obávají, že elektrárna na Chomutovsku, vzdálená tisíce kilometrů, může přispět k tomu, že ostrovní stát zmizí pod mořskou hladinou.

Posuzování vlivu českých elektráren na životní prostředí se v minulosti účastnily například nevládní organizace z Rakouska a Německa. Krok Mikronésie uvítali představitelé mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Podle nich je snaha tohoto státu naprosto legitimní. Prunéřov patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v Evropě.

Pokračování na straně 5

Mikronésie se bojí Prunéřova

Dokončení ze strany 1

Představitelé Mikronésie ve svém dopise připomínají, že případná modernizace a rozšíření provozu Prunéřova by způsobily nárůst celosvětových emisí oxidu uhličitého na dalších 25 let o 0,021 procenta. „Prunéřov je jedním z největších industriálních zdrojů emisí oxidu uhličitého na světě a uvedení či zdokonalení jakékoliv velké uhelné elektrárny by mohlo hrát důležitou úlohu v destrukci celého našeho státu,“ stojí v jejich dopise.

Jan Rovenský z Greenpeace včera uvedl, že Prunéřov nyní vypouští deset milionů tun oxidu uhličitého ročně, což je 40krát víc, než činí roční emise celé Mikronésie.

„Klimatické změny jsou globální problém a lidé, jejichž životy, zdraví a majetek jsou ohroženy emisemi našich průmyslových podniků, mají právo žádat globální řešení. Podporujeme žádost Mikronésie o mezinárodní posouzení vlivů Prunéřova,“ sdělil Rovenský ČTK. Žádost obdrželo ministerstvo v době, kdy světoví politikové jednají v Kodani o snižování emisí skleníkových plynů. V celé kauze se hraje nejen o životní prostředí, ale i o velké sumy. Společnost ČEZ, která je provozovatelem elektrárny, totiž loni odmítla požadavek ministerstva životního prostředí, aby posuzování bylo rozšířeno o variantu využívající nejlepší dostupnou technologii. Podle ministerských úředníků by Prunéřov měl splňovat požadavky české a evropské legislativy na účinnost spalování elektrárny.

Ministerstvo chce, aby modernizace elektrárny zvýšila účinnost na 42 procent z 38 procent garantovaných elektrárenskou společností.

Podle ČEZ ale studie odborníků z ČVUT potvrdila, že firmou prosazované řešení je nejlepší. Rychlá obnova má navíc podle ČEZ umožní rychlejší odstavení nemoderních bloků elektrárny, a tím i rychlejší zlepšení prostředí.

Obrázek

Mikronésie

Rozloha: 702 km2 Počet obyvatel: 111 000

Autor: