Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mikrospánek ho stál miliony

Česko

PRAHA Na premiéru Rallye Dakar v Jižní Americe by nejraději zapomněl. Pilot Tomáš Tomeček z Letka Racing Teamu totiž slavný závod kvůli těžké havárii nedojel.

Svoji několikatunovou tatru na 147. kilometru deváté etapy položil na bok. Tou dobou jel rychlostí 150 km/h. „Mohl za to mikrospánek. V devětatřiceti letech jsem poprvé za volantem zachrápal,“ popsal včera příčiny lednové nehody.

Tomeček zůstal zaklíněný ve zdemolované kabině, na pomoc musel přilétnout vrtulník. „Spousta pilotů ze špičky zastavila a pomohla nám. Potěšilo mě, že mezi námi stále existuje solidarita.“ Na Dakar Tomeček nezanevřel. Jeho tým bude opět startovat s dvěma kamiony, druhou tatru bude jako tradičně řídit Brazilec André de Azevedo. „Ale dlouho byl start nejistý, moje zaspání nás stálo miliony za opravu. Nakonec se však podařilo rozpočet naplnit. Jeden ze sponzorů ale chtěl dát reklamy na spodek auta, prý tam budou v případě další bouračky dobře vidět,“ usmíval se člen vítězné posádky Karla Lopraise z Dakaru 1995.

Pro tratě v Argentině a Chile si dává dva cíle. „Dojet ve zdraví s nerozbitým autem na čtyřech kolech. A pokud možno do desátého místa,“ líčil.

K dobrému umístění by mu paradoxně mohla pomoci i lednová havárie. „Kvůli ní jsme totiž auto hodně zmodernizovali. Má technický náskok před druhým kamionem. Je rychlejší, vyváženější, auto je jakoby nové, i když se stejným motorem a nápravami. Je to o dost hezčí svezení,“ popisoval Tomeček.

Druhý ročník Dakaru v Jižní Americe odstartuje 1. ledna 2010 v Buenos Aires a ve stejném městě 17. ledna skončí. „Slyšeli jsme, že ročník 2011 by se už opět mohl jet v Africe,“ dodal Tomeček.

***

„V devětatřiceti letech jsem poprvé za volantem zachrápal,“ přiznal Tomeček

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...