Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Posvátná stvůra literatury oslovila generace. Česko i svět se loučí s Kunderou

Zemřel Milan Kundera, český spisovatel světového rozměru. Bylo mu 94 let. foto: ČTK

Politická i kulturní scéna reaguje na úmrtí spisovatele Milana Kundery. „Autor, který oslovil celý svět. Proslavil se zejména romány Žert a Nesnesitelná lehkost bytí, opakovaně byl zmiňován jako kandidát na Nobelovu cenu. Čest jeho památce,“ uvedlo na Twitteru ministerstvo kultury. Kundera zemřel 11. července ve věku 94 let ve svém pařížském bytě.
  11:37aktualizováno  19:49

„S lítostí jsem se před chvílí dozvěděl o smrti Milana Kundery. Byl to spisovatel světového formátu, který ovlivnil celé generace doma i v zahraničí,“ napsal na svém Twitteru prezident Petr Pavel.

„Je potřeba ho vzpomenout jako jednoho z největších českých spisovatelů, přestože v poslední době žil hlavně ve Francii. Mnoho takových autorů jsme neměli. Je to ztráta, ale na druhou stranu bohatství, které tu zanechal, tak přetrvá,“ řekl později Pavel pro iDNES.cz

Kunderovi vzdal hold také francouzský prezident Emmanuel Macron. Učinil tak na summitu NATO ve Vilniusu v souvislosti se spojenectvím Evropy proti Rusku, píše francouzské vydání listu Huffington Post.

Od čtvrtka bude ve Francouzském institutu v Praze k dispozici kondolenční kniha, ve které mohou lidé vyjádřit, co pro ně spisovatel znamenal. „Každý, kdo bude mít zájem, zde může vepsat, co pro něj Milan Kundera znamenal, čím jej inspiroval. Kniha bude později předána Knihovně Milana Kundery v Brně,“ řekla Kateřina Etrychová z francouzského velvyslanectví v Praze.

„Milan Kundera byl spisovatel, který svým dílem dokázal oslovit celé generace čtenářů napříč všemi kontinenty a dosáhl světové proslulosti. Úzce byl spjat s Brnem, i když ze své země musel z politických důvodu odejít. Zůstává po něm nejen pozoruhodné beletristické, ale i významné esejistické dílo. Upřímnou soustrast jeho manželce Věře,“ řekl pro iDNES.cz premiér Petr Fiala.

Poslanci na středečním jednání Sněmovny uctili památku Kundery minutou ticha.

„Je mi to strašně líto. Setkali jsme se v listopadu 2018, kdy jsem ho navštívil v jeho bytě v Paříži. Poznal jsem tam skvělého člověka, který svým dílem proslavil Českou republiku jako nikdo jiný. Jsem rád, že tenkrát souhlasil se znovuudělením českého občanství, a to i přesto, že mu řada lidí celé roky házela klacky pod nohy. Upřímnou soustrast paní Věře a všem pozůstalým,“ uvedl na Twitteru šéf hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš.

„Smrtí Milana Kundery ztrácí česká i světová literatura jednoho z nejvýraznějších současných spisovatelů,“ napsal ministr kultury Martin Baxa. „Jeho přemýšlení o základních hodnotách evropské kultury, jeho zájem o jedince, jeho vklad do dějin světového románu je a zůstane nepřehlédnutelný,“ dodal.

„Český spisovatel, který dobyl svět. I když strávil značnou část života v exilu, byl jedním z našich nejznámějších rodáků vůbec. Jeho knihy jsou světovou klasikou,“ uvedl na svém Twitteru ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Ministr vnitra Vít Rakušan na sociální síti napsal, že Kunderův život odrážel složité 20. století. „Jeho literární kvality a světovost díla jsou ovšem nezpochybnitelné. A budou žít dál,“ uvedl.

Kterou knihu Milana Kundery máte nejraději?

celkem hlasů: 1902

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 19. července 2023. Anketa je uzavřena.

Žert705
Nesnesitelná lehkost bytí559
Směšné lásky288
Nesmrtelnost216
jinou79
Valčík na rozloučenou55

Na spisovatele zavzpomínal také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Dodnes vzpomínám na to, jak jsem na gymnáziu četl jeho texty, které nám tajně půjčoval náš češtinář,“ uvedl.

„Mám moc ráda román Žert, který vadil komunistickému režimu, protože jej brilantně vylíčil,“ napsala na Twitteru předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Europoslanci drželi minutu ticha

Evropský parlament na středečním plenárním zasedání ve Štrasburku uctil památku Kundery minutou ticha. O její vyhlášení požádal francouzský liberální europoslanec Bernard Guetta, podle něhož Kundera ztělesňoval jednotu Evropy.

„Je to bezpochyby jeden z největších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Byl jednou z velkých postav pražského jara,“ prohlásil někdejší novinář a autor několika knih Guetta. Kundera byl také spojen s odporem proti komunistické totalitě, dodal Guetta. Spisovatel, který žil dlouhá léta ve Francii, byl podle Guetty symbolem jednoty Evropy.

Europoslanci reagovali na jeho slova potleskem, po němž předsedkyně EP Roberta Metsolaová vyhlásila minutu ticha.

Velikán literatury, píše francouzský tisk

Francouzský deník Le Figaro na zesnulého Kunderu vzpomíná jako na posvátnou stvůru světa literatury. O jeho tvorbě píše, že že překonala ideologické i filozofické rozpory. Deník Le Monde označuje Kunderu za „romanopisce existence“ s důrazem na odpor ke slovu spisovatel. Deník Libération píše o Kunderově „nekonečné svobodě psaní“ a připomíná jeho vztah k pražskému rodákovi Franzi Kafkovi.

„Neúnavný obhájce románu a práva na beletrii se složitou intelektuální i osobní dráhou,“ píše Le Monde a vyzdvihuje, že Kundera měl od roku 1981 francouzské občanství. Le Monde také připomíná rok 1988, kdy se Kundera zastal Salmana Rushdieho a jeho sbírky Satanské verše, aby bránil nedotknutelné právo na beletrii.

„Světově proslulý a v mnoha ohledech záhadný autor, jehož dílo bylo přeloženo do čtyřicítky jazyků,“ píše Le Figaro. Život romanopisce, který byl nejprve básníkem, byl úzce propojen s dějinami 20. století, dodává deník. Předmluvu ke francouzskému překladu Kunderova prvního románu Žert v roce 1968 napsal Louis Aragon.

Libératon píše o jednom z nejčtenějším autorů na světě, který se „proti beznaději bránil ironií a humorem“.

Slovenský server Sme Kunderu označil za jednoho z nejslavnějších českých rodáků v zahraničí. O jeho úmrtí informoval také rakouský Kurier, portugalská redakce CNN či norský server ABC Nyheter.

„Mezinárodní kritika oceňovala vyspělé vypravěčské postupy, inteligentní vtip a lehkost, s jakou jsou v románu spřádány politické, filozofické a erotické motivy,“ napsal o Kunderově románu Nesnesitelná lehkost bytí německý list Der Spiegel.

O úmrtí literáta informují také všechny velké světové agentury, včetně britské agentury Reuters. Zpráva se rozletěla do celého světa, o Kunderovi píše také americký list The New York Times i indický web Tribune India.

Autoři: ,

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....