Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kundera pohřbený v Brně? Zůstane u manželky, rodné město si musí počkat

Zemřel Milan Kundera, český spisovatel světového rozměru. Bylo mu 94 let. foto: ČTK

Když minulý týden zemřel ve věku 94 let Milan Kundera, přátelé světově uznávaného spisovatele i manželka Věra prozradili, že chtěl být pochovaný v Brně. Magistrát se tak začal připravovat na variantu, že „Slavín“ na Ústředním hřbitově, kde leží více než 160 známých osobností, přijme k poslednímu odpočinku dalšího velikána.
  14:48

Jenže nyní je jasné, že jihomoravské město si na ostatky významného rodáka ještě počká. Kunderovo tělo bylo ve středu ráno zpopelněno na hřbitově v Arcueil na jihu Paříže a vdova se rozhodla, že „manžela do Brna zatím nevrátí“. „Urnu s popelem si hodlá ponechat doma, a teprve až po její smrti ji může převzít Kunderovo rodné Brno,“ reprodukoval český velvyslanec ve Francii Michal Fleischmann přání Kunderové, se kterou se ve středu setkal.

Pohřeb byl komorní, účastnila se ho jen manželka a Antoine Gallimard, ředitel francouzského nakladatelství, jež s autorem věhlasných románů po emigraci v roce 1974 úzce spolupracovalo. „Při obřadu zazněla nahrávka sonáty od skladatele Leoše Janáčka v podání Kunderova otce Ludvíka Kundery,“ uvedl na Twitteru s odvoláním na vdovu zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Martin Balucha, který o kremaci informoval jako první.

V souladu s Kunderovou závětí se podle velvyslance Fleischmanna už žádné další obřady konat nebudou. Příznivci prozaika, který svými díly zasáhl několik generací čtenářů, mu tak vzdají hold až v budoucnu v Brně.

Jakmile město dostane svolení k převozu ostatků na jižní Moravu jako místa posledního odpočinku, Správa hřbitovů města Brna zajistí pro tvůrce Nesnesitelné lehkosti bytí či Žertu hrob na čestném pohřebišti. Pak musí o místo pečovat, uklízet a třikrát do roka jej zkrášlit květinovou výzdobou. Veškeré náklady uhradí město.

Správa má na starosti hroby, které brněnští radní schválili jako čestné. Nachází se na „místech věčného klidu“ v Židenicích a Řečkovicích a především na největším Ústředním hřbitově. Na tamním „Slavíně“ leží například velikáni jako architekt Bohuslav Fuchs, zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel či již zmíněný Kunderův oblíbený skladatel Leoš Janáček.

Od roku 2019 jsou na čestných hrobech navíc umístěny QR kódy, které si zájemci můžou načíst na chytrých telefonech a následně si na Encyklopedii dějin města Brna přečíst o životě jednotlivých osobností. Zároveň je dostupná i digitální mapa těchto míst, v níž je možné plánovat trasu po hřbitově.

13. července 2023

Autor: