28. března 2008 10:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Milenci na brněnské radnici

Barbora Javorová (KDU-ČSL) odstupuje z funkce kvůli poměru k Romanu Onderkovi (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Javorová (KDU-ČSL) odstupuje z funkce kvůli poměru k Romanu Onderkovi (ČSSD) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Primátor a jeho náměstkyně přiznali poměr. Ona proto odstupuje z funkce.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) a jeho první náměstkyně Barbora Javorová (KDU-ČSL) oficiálně přiznali, že spolu udržují partnerský vztah a odešli kvůli tomu od svých dosavadních partnerů.

Oba milenci ve společném prohlášení zveřejněném na Onderkových internetových stránkách uvedli, že chtějí ukončit svá dosavadní manželství, Javorová navíc v dubnu rezignuje na svou funkci.

Vztah mezi politiky vznikl při společné práci ve vedení města. Ještě před volbami (v roce 2006) však oba kladli důraz na rodinu – v reklamních spotech vystupovali jako milující rodiče. Onderkova, v pořadí druhá, žena Kateřina se dokonce netajila tím, že spolu k tehdy dvouletému synovi plánují druhé dítě. Javorová má dva dospívající syny. Zatímco sociální demokraté zřejmě nemají s Onderkovým činem potíže, nemanželský vztah Javorové může narážet na principy vyznávané lidovci. Zatím ale nikdo nepožádal o její odchod ze stranických funkcí.

Přitom když se rozvedla brněnská lidovkyně Eliška Kovářová, zabránili jí její spolustraníci v kandidatuře ve volbách. „To byl jiný případ, šlo o druhý rozvod,“ prohlásil včera lidovec Vít Špaček, který tehdy po odchodu Kovářové volal. K Javorové je vstřícnější. Smířlivý je i lidovec Jiří Karas, který zastává radikální postoje na ochranu rodiny. „Nemělo se to stát,“ poznamenal pouze. Vyjádření odmítl i lidovec Miroslav Kalousek, k jehož odchodu z čela strany pomohla v roce 2006 právě Javorová. Sama politička se už k „případu“ vyjadřovat nechce.

Javorová rezignaci bez zdůvodnění oznámila už minulý týden, poměr s Onderkou přiznali až nyní. Městský výbor strany bude dnes hledat kandidáta na její místo. „Každý má svoji odpovědnost, ona tu svoji přijala, mimo jiné i demisí, což se málo vidí. Sama se musí vypořádat se svojí vírou i s těmi, s nimiž dosud spojovala svůj život. Což jí nezávidím,“ míní šéf brněnských lidovců Jan Holík.
jih, miš