Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Milion Kaliforňanů na útěku čeká na déšť

Česko

SAN DIEGO Spojené státy zažívají nejničivější pohromu od hurikánu Katrina před dvěma lety.

Oheň v jižní Kalifornii během pouhých čtyř dní sežehl téměř 147 tisíc hektarů půdy - což odpovídá ploše výrazně větší než město New York. Požáry zničily přes 2170 domů a dalších 88 tisíc ohrožovaly. Evakuovat se musel téměř milion lidí. A plameny, hnané vytrvalým horkým větrem z pouště ve vnitrozemí, se včera na mnoha místech nekontrolovaně šířily dál. Do včerejšího rána zahynulo šest lidí, zhruba čtyřicet dalších bylo zraněno. Materiální škody úřady předběžně vyčíslily na miliardu dolarů. Podle kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera vyvolal katastrofální požáry souběh těchto faktorů - extrémní horko, velmi suché oblasti a tzv. větry Santa Ana, které do Kalifornie proudí horskými průsmyky na východě a dosahují rychlosti přes sto kilometrů v hodině.

„Všechno je to diktováno počasím,“ přiznal dosavadní neúspěchy TV stanici CNN mluvčí sandiegských hasičů Maurice Luque. První úlevu mělo přinést počasí pro zhruba 10 tisíc hasičů a příslušníků Národní gardy, kteří s 16 požáry bojují, až včera večer, kdy měl zeslábnout vítr a měla se zvětšit vlhkost vzduchu.

Pokračování na straně 7

Kalifornské inferno - Požáry ničí stovky domů a vyhánějí statisíce lidí z domovů

Dokončení ze strany 1

Nejhorší situace včera panovala kolem San Diega, v jehož těsném sousedství zuřily hned čtyři velké požáry. Část evakuovaných lidí, převážně těch, kteří žijí blíž k pobřeží, se sice už mohla vrátit do svých domů, statisíce dalších však podle CNN čekají, až se podaří požáry uhasit, v krytech, hotelech nebo u přátel. Kolem 12 000 jich našlo útočiště například v útrobách Qualcomm Stadium, kde hraje své domácí zápasy tým amerického fotbalu home San Diego Chargers.

„Bojím se o své děti, o svůj dům, o všechno,“ svěřila se agentuře Reuters Ana Ramirezová, 30letá těhotná žena, která se svou čtyřletou dcerou strávila noc v Qualcomm Stadium.

„Mnoho lidí se tady dívá na televizi... dívají se, jak jejich domy hoří,“ řekl zase televizi CNN poddůstojník Daniel Brautigam. „Lidem je z toho strachy zle. A tahle fráze mluví za vše.“

I ti, kteří už jsou zpět doma, nebo kteří z domovů vůbec neodešli, se teď nicméně musejí potýkat s výpadky elektřiny. Oheň totiž zničil několik vysokonapěťových vedení, takže město San Diego má jen šedesátiprocentní dodávky elektřiny. Na některých místech šlehaly plameny až do třicetimetrové výšky a při boji s nimi utrpělo zranění už minimálně osmnáct hasičů. Oheň sežehl rozsáhlé plochy od Los Angeles na sever po mexickou hranici na jihu a San Bernardino Mountains na východě. Některá městečka, jako například pětitisícové Running Springs, byla kvůli požárům zcela odříznuta od zbytku světa.

Veškeré pozemní komunikace přerušil oheň a některé oblasti nebyly kvůli hustému dýmu dostupné ani letecky. „Stále ještě bojujeme s několika velmi silnými požáry.

Za daného počasí je velmi obtížné využívat leteckou techniku a účinně s nimi bojovat... Pokud začne počasí spolupracovat, mohlo by se nám to zítra podařit zvrátit,“ prohlásil ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff, jehož do Kalifornie už v úterý vyslal prezident Bush.

„Fenomenálně lepší“ Úřady nasadily do boje s plameny 8000 hasičů, mezi nimiž bylo i 2600 vězňů se zvláštním hasičským výcvikem, a kolem speciálních 90 letadel a vrtulníků. Chertoff také upozorňoval na „fenomenálně lepší“ federální odpověď na katastrofu, než byla ta z léta 2005 při hurikánu Katrina.

„Připravovali jsme se, plánovali a cvičili společně posledního dva a půl roku,“ tvrdil Chertoff. Kalifornie už také přiznala, že na požáry sama nestačí, a požádala o federální pomoc, kterou prezident George W. Bush přislíbil.

Naposledy zasáhly nejlidnatější americký stát podobně katastrofální požáry v roce 2003. Tehdy jim padlo za oběť patnáct lidí a shořelo na 5000 domů.

Autor: