MOSKVA/PRAHA Manželky ruských politiků a úředníků jsou častokrát mnohonásobně bohatší než jejich partneři. Co za tím vězí? Ruští novináři zjistili, že zatímco u nižších úředníků jsou za tím úplatky, které si dotyční nechávají posílat na účty manželek z čistě prozaických důvodů, ženy významných politiků jsou často schopné byznysmenky. Peníze skutečně vydělávají a postavení manžela bývá někdy více, jindy méně rozhodujícím faktorem v jejich podnikání.
Tzv. „kremelské ženy“, jak se jim v Rusku říká, dělí ruští novináři do dvou skupin – na schopné a okrasné. Ty druhé jsou v domácnosti. Těží maximálně z pozice manželů, kteří si „přivydělávají“ úplatky a využívají při tom jejich bankovních kont. První skupina manželek je mnohem zajímavější. Reprezentuje ji především Jelena Baturinová, manželka moskevského starosty Jurije Lužkova a nejbohatší Ruska vůbec. Podniká ve stavebnictví a nejednou ji obviňovali, že těží hlavně z lukrativních kontraktů dohazovaných moskevskou radnicí. S oblibou kontruje rčením: to radnice v čele se starostou prý naopak profituje z jejích schopností.
Příjmy některých dalších „kremelských žen“ jsou ovšem záhadnější. Například manželka šéfa úřadu vlády Sergeje Naryškina Taťána má příjem stejný jako její muž, tedy přes 4 miliony rublů ročně. Nikdo však neví, čím se živí. Jako docentka a kandidátka technických věd žádné podnikatelské aktivity nevyvíjí, oficiálně jen přednáší, což v Rusku nepatří zrovna mezi nejvýdělečnější činnosti.
Většina „kremelských žen“ ale patří ke schopným podnikatelkám a jejich příjmy jsou prokazatelného původu. Jednou z nich je pětatřicetiletá Natálie Dubovická, která si vzala Vladislava Surkova, někdejšího blízkého spolupracovníka současného premiéra Vladimíra Putina a dnes prvního zástupce šéfa úřadu vlády. Vloni vydělala přes 16 milionů rublů.
Donedávna byla ředitelkou luxusní firmy „Ateliér elegantních řešení XXI. století“, která zpracovávala návrhy interiérů podle „osobního světonázoru zákazníka a jeho vztahu ke klasickým ikonám umění a posledním trendům v designu“. Nakonec se ale dala na méně „vznešené“ obory a podniká v oblasti výroby škrobu a melasy. Časopis „Sobesednik“ zařadil Dubovickou do kategorie „self made woman“, tedy mezi ženy, které vděčí za svůj blahobyt spíše svým schopnostem, než protekci a zkorumpovanému manželovi. Podobně novináři ocenili i Zumrudu Rustamovou, ženu Arkadije Dvorkoviče, poradce ruského prezidenta. Ta si na účet vloni připsala téměř 28 milionů rublů. Podniká v bankovnictví a obvinění, že těží z postavení svého manžela, rezolutně odmítá. Prý je tomu v jejím případě, i v případě Baturinové a Dubovické, přesně naopak. Jejich manželé by nikdy nebyli tím, čím jsou, bez „milionů svých žen“.
***
V řadě případů je to opačně, než se tvrdí – jejich manželé by nikdy nebyli tím, čím jsou, bez „milionů svých žen“
O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN