Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Milionový úplatek. Ale za co?

Česko

Nejen v Žabovřeskách mohou starostové stavebníky „podusit“, umožňuje jim to dělba kompetencí v Brně

BRNO Případ korupce v Brně-Žabovřeskách potvrdil, že v moravské metropoli mají starostové moc výrazně zkomplikovat investorům jejich projekty. Takovou, že se jinde diví. Nemusí se ptát svých stranických kolegů v radách či zastupitelstvech, a dokonce jim o tom ani nemusí říci.

Starostův souhlas za milion?

Policie v korupční kauze z Brna-Žabovřesk zatím neodpověděla ani na základní otázku: co starosta Aleš Kvapil (ODS) stavební firmě sliboval nebo čím ji podle kriminalistů vydíral, aby dostal úplatek v řádech milionů korun.

Firma měla nový multifunkční objekt stavět na svém pozemku a v souladu s územním plánem. Její majitelé se odmítají vyjádřit s odkazem na vyšetřování a nepřímo tak potvrzují, že se právě jejich stavby úplatek týkal.

Možná odpověď je podle zjištění LN přímo ve Statutu města Brna. Ten rozděluje kompetence mezi magistrát, úřady městských částí a politiky. A právě 29 starostů má výjimečnou osobní pravomoc vyjadřovat se k téměř všem novým stavbám na území jejich čtvrtí.

Činí tak v územním řízení, kdy jejich správně formulovaný nesouhlas může přípravy celé stavby zastavit, či alespoň výrazně zpozdit. Mohou argumentovat rozvojem čtvrti a dalšími výhradami. V jiných městech často o stejné věci rozhodují všichni radní.

Vyjadřuje se, a ještě řídí stavební úřad Starostovi Kvapilovi navíc podléhá stavební úřad, který o stavbě rozhoduje. Úředníci sice musí i o námitkách starosty rozhodovat nezávisle, jsou mu ale přímo či nepřímo podřízeni. A ten tak může ovlivnit například výši některých sum na jejich výplatních páskách.

Starostové ostatních brněnských čtvrtí ve včerejší anketě LN potvrdili, že sílu své kompetence znají. „Obvykle se vše snažím konzultovat s dalšími radními a odborníky,“ poznamenal starosta Brna-Komína Karel Hledík (ODS). Starosta Brna-Slatin Jiří Navrátil (KDU-ČSL) také trvá na tom, aby všechny podobné případy projednali. „Starosta má to oprávnění, ale vždy si to nechám potvrdit,“ uvedl. V Žabovřeskách o této kompetenci podle některých zastupitelů vůbec nevěděli. Kvapil je tam starostou od roku 2002.

Státní zastupitelství drží vše pod pokličkou Důvod, proč v sobotu soudce poslal oba muže do vazby, a zda to souvisí právě s touto pravomocí, neupřesnilo ani státní zastupitelství. „Je to podle nás nutné, protože hrozí vysoké tresty a protože by mohli ovlivňovat svědky či případně pokračovat v nezákonném jednání,“ sdělil mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Jména mužů nepotvrdil, podle něj se jedná o devětapadesátiletého zastupitele Žabovřesk a šestačtyřicetiletého muže, jímž je podle všeho bývalý tajemník Úřadu městské části Brno-střed Radovan Novotný. Oba zadržela protikorupční policie a jsou podle Olmy stíháni za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. V případě, že se jejich vina prokáže, jim hrozí až dvanáct let vězení.

ODS řeší, kdo nahradí Kvapila V ODS se už rozvinul i další boj: kdo Kvapila zastoupí na kandidátní listině. Jako šestka za stranickým předsedou Mirkem Topolánkem měl téměř jisté křeslo poslance. Straníci řeší, zda celou řadu jenom posunou, nebo zda Kvapila někým nahradí. Pokud totiž jenom posunou řadu, brněnské buňky strany přicházejí o jistě volitelné místo ve prospěch jiných okresů.

U Novotného strana problém nemá - i když jí byl roky názorově blízký, oficiálně se jejím členem stal až loni na jaře. A varianta, že bude kandidovat na starostu čtvrti Brno-sever, zůstane ve fázi úvah.

ODS uložila své žabovřeské organizaci, aby navrhla další postup. Má tak učinit do středy, ve čtvrtek zasedá tamní zastupitelstvo. Pokud nenavrhne odvolání Kvapila z postu starosty, předloží návrh místostarosta Marek Šlapal z ČSSD.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!