Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Milionu rodin zdraží teplo

Česko

Ceny tepla se pro rodiny a velké podniky zvýší až o 40 %* Teplárny na uhlí si musí začít kupovat emisní povolenky

PRAHA Firmám a milionu rodin, které mají teplo z uhelných tepláren, hrozí od roku 2013 podstatné zvýšení účtů. Podle prvních odhadů by jim vytápění mohlo zdražit o dvacet až čtyřicet procent.

Teplárny spalující uhlí totiž už od tohoto data nedostanou emisní povolenky zdarma, ale budou si je muset kupovat. Na bezplatné povolenky budou mít nárok jen teplárny na plyn. V polovině prosince to rozhodl výbor Evropské komise pro energetiku. „To by velmi výrazně poškodilo konkurenceschopnost českých firem,“ řekl LN premiér Petr Nečas.

Politici a diplomaté se budou ještě snažit vyjednávání zvrátit. Podle ministra průmyslu Martina Kocourka ale není velká šance, že se to podaří. Placené povolenky pro uhelné teplárny poškozují všechny země střední a východní Evropy, kde se topí víc uhlím než plynem. Ostatní státy Evropské unie na uhlí tolik závislé nejsou. A právě jejich plynařská a ekologická lobby v Evropské komisi návrh na zpoplatnění povolenek pro uhelné teplárny prosadila a nechce od něj ustoupit. Poláci dali naopak dohromady uhelný středoevropský blok, který se v bruselských vyjednáváních snažil zpoplatnění povolenek zastavit. Poté co z něj ale na podzim odpadli Maďaři a Slováci, kteří nechtějí jít v EU do konfliktu, nemá už dostatečnou sílu. Prudké zdražení tepla by mohla zastavit jen dohoda s Němci.

Na zdražení tepla si ale podle Kocourka Česko založilo samo. „Už v roce 2007 odsouhlasil Martin Bursík jako ministr životního prostředí ve vládě Mirka Topolánka na evropské radě ministrů, že zdarma dostanou povolenky jen teplárny s nejčistší technologií. Už tehdy se tam dojednalo, že je to plyn,“ říká Kocourek. Pak už se dalo jen vyjednávat, jak následky vzestupu cen zmírnit.

Uhelný blok pod vedením Poláků se snaží prosadit kompromisní návrh, podle nějž by od placených povolenek byla osvobozena nejčistší technologie v každé teplárenské branži. Pokud by tedy uhelná teplárna využívala nejčistší dostupnou technologii ve svém oboru, měla by povolenky zadarmo.

Pokračování na straně 18

Dokončení ze strany 1

V Bruselu se zatím podařilo dojednat jen to, že placené povolenky nebudou za plnou cenu už od roku 2013, jak komise pod tlakem plynové lobby plánovala, ale ceny budou stoupat postupně.

V roce 2013 by tak jedna emisní povolenka stála zhruba 25 eur a do roku 2020 by plynule stoupla k 36 eurům. Zároveň s tím by rostly ceny tepla pro firmy a domácnosti. Jejich přesný vývoj se dá ale těžko přesně odhadnout, protože je kromě povolenek určuje i řada dalších vlivů, jako je cena uhlí nebo daně.

Současná podoba povolenek zasahuje hlavně země střední a východní Evropy hned ve dvou směrech. Jejich ekonomiky jsou výrazně víc než většina západoevropských postavené na těžším energeticky náročném průmyslu a zároveň se zde mnohem více tepla vyrábí z uhlí. Tím teplárenské povolenky v současné podobě zdraží středoevropské zboží, zatímco ceny západoevropského se nezvýší.

Pro Česko, Polsko a spol. tak bude těžší bohatším zemím konkurovat. Němci, Francouzi a Britové tak přes bruselské direktivy posilují své konkurenční postavení. Je to podobné, jako když Francouzi tlačí na harmonizaci daní.

Dalším středoevropským specifikem jsou velká panelová sídliště v průmyslových oblastech, jako je Litvínov nebo Karviná, která jsou vytápěna právě velkými teplárnami. Jejich obyvatelé si za teplo silně připlatí stejně jako firmy.

Platit ale budou třeba i lidé z pražských sídlišť, kteří mají teplo z Mělníka. Od povolenek jsou naopak osvobozeny malé kotelny pro několik ulic či jednu městskou čtvrť, které spalují uhlí.

***

Proč zdraží teplo? Kvůli povolenkám

Teplo pocházející z uhlí zdraží od roku 2013, protože teplárny na toto palivo přestanou dostávat zdarma emisní povolenky. Ty budou mít nadále dodavatelé tepla z plynu. Opatření dolehne nejvíc na střední a východní Evropu, kde převládá spalování uhlí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!