Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Miliony pro Natálku: žháři by museli pracovat 617 let

Česko

PRAHA Soud popálené Natálce přiřkl rekordních 9,5 milionu korun odškodného. Šance, že je čtveřice žhářů během pobytu ve vězení zaplatí, je však mizivá. Průměrná odměna pro vězně je totiž dnes tak nízká, že by čtveřice odškodné podle jednoduchého propočtu splácela 617 let -mnohem déle než Německo reparace za první světovou válku.

Průměrná hrubá odměna pro vězně v roce 2008 (jde o nejnovější údaj, který se LN podařilo sehnat, pozn. red.) činila 3902 korun. To znamená, že odsouzení dostávali v průměru 2675 korun čistého, z čehož ovšem na srážky nařízené soudem dávali ze zákona maximálně 12 procent, tedy 321 korun měsíčně neboli 3852 korun ročně. Pokud se čtyřnásobkem této částky vydělí odškodné ve výši 9,5 milionu korun, dostaneme 616,6 roku.

Jde ovšem samozřejmě jen o „hausnumero“, a budoucnost může být úplně jiná. Žháři mohou něco zdědit nebo budou ochotni přispívat Natálce dobrovolně více a možná také vzrostou odměny pro vězně. Na druhou stranu pro odsouzené za vraždu často ve vězení žádná práce není, a v takovém případě by se splátky zastavily úplně.

Právník Pavel Uhl, který pro Natálku a její rodinu u soudu rekordní částku získal, s obtížemi při vymáhání počítá. „Nikdo z nich navíc nemá takový majetek, aby to situaci nějak zásadně změnilo,“ dodává.

Pokračování na straně 4

Miliony pro Natálku...

Dokončení ze strany 1 Výhodou je podle Uhla skutečnost, že čtveřice má 9,5 milionu splatit rukou společnou a nerozdílnou: „To de facto znamená, že všichni dluží všechno. Rodina může vymáhat dluh po libovolném z nich a to až do jeho celkové výše a jen na něm pak bude, aby se s ním ostatní vypořádali.“ Částka, kterou se Uhlovi podařilo pro Natálku získat přímo u trestního soudu, je v českých poměrech každopádně mimořádná. Civilní soudy již vyšší odškodné několikrát přiznaly, přímo při trestním řízení k tomu ovšem podle Uhla nejspíš ještě nedošlo. Za velmi vysoké považují odškodné i Uhlovi kolegové - advokáti Tomáš Sokol nebo Oldřich Choděra. „Tendence odškodné zvyšovat je tu již řadu let, 9,5 milionu je ale opravdu hodně,“ říká Sokol. Na druhou stranu ovšem připomíná, že Natálčin případ je atypický a lze jej jen těžko srovnávat s jinými. „Když někdo přijde při dopravní nehodě o nohu, dá se celkem dobře odhadnout kolik dostane. Zatím tu ale nebyl případ takhle malé holčičky takto postižené, a lze tedy jen velmi těžko hledat paralely,“ vysvětluje právník. Natálka se navíc může soudit dál. Zatím jí totiž soud přiřkl odškodné jen za škodu na zdraví - bolestné a náhradu za ztížené společenské uplatnění. U civilního soudu by se však ještě mohla domáhat odškodného za nemateriální újmu, tedy za všechny možné psychické obtíže, které jí může zranění a trvalé následky s ním spojené přinést. „Zřejmě to rodině doporučím,“ říká Uhl. drv