Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ostrá reakce Hradu na údajně cílené lži: Zeman zažaluje Džamilu Stehlíkovou kvůli spekulacím o zdraví

Bývalá ministryně pro lidská práva a kandidátka za TOP 09 Džamila Stehlíková hostem pořadu Rozstřel. (4. října 2017) foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ostře reagoval na výroky exministryně a lékařky Džamily Stehlíkové. Ta na svém blogu mimo jiné napsala, že lze předpokládat, že Miloš Zeman byl v druhé polovině září hospitalizován kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy. Prezident se chystá Stehlíkovou žalovat a podat stížnost na lékařskou komoru. „Ovčáček mi vyhrožuje slovníkem komunistických monstrprocesů vedených v 50. letech,“ okomentovala Stehlíková na Twitteru.
  18:27aktualizováno  18:59

Smyslem těchto kroků podle Ovčáčka není ostrakizace neodborné veřejnosti, která dezinformace šíří či vytváří, ale apel na základní dodržování etiky a lidské slušnosti „alespoň té části veřejnosti, u které by takové chování mělo být samozřejmým předpokladem“.

Jak Ovčáček podotkl, Stehlíková má atestaci z psychiatrie a svůj názor formulovala na základě informací z médií a drbů. „ Vystupování paní Stehlíkové je typickou ukázkou zneužívání lékařské autority k politickým cílům,“ napsal.

Dodal také, že autoři a šiřitelé spekulací a dezinformací jsou „vedeni politickým aktivismem, snahou o vlastní zviditelnění a často také nenávistí k prezidentu republiky“.

Zemana dostal do nemocnice zřejmě metabolický rozvrat, tvrdí exministryně

Na jeho vyjádření reagovala Stehlíková na Twitteru:  „Ochota Ovčáčka reagovat na můj blog prohlášením Kanceláře prezidenta republiky je písemným přiznáním, že diagnóza alkoholové demence hlavy státu je bohužel pravda.“

„Ovčáček mi vyhrožuje slovníkem komunistických monstrprocesů vedených v 50. letech za pravdu o Zemanovi. Proč ale ’Hrad’ zmiňuje ‚účelový lékařský posudek zdravotního stavu Andreje Babiše mladšího‘? Už chápu, odkud vítr fouká. Ovčáček větří nového páníčka,“ dodala.

Reagovala tak na část prohlášení, kde Ovčáček připomíná, že bezprostředně před volbami byl v nedávné době zveřejněn její účelový lékařský posudek zdravotního stavu Andreje Babiše mladšího. „Zcela popírá závěry nejvyšší české autority v oboru psychiatrie, Národního ústavu duševního zdraví,“ uvedl.

Stehlíková na svém blogu v noci na středu zveřejnila článek, ve kterém uvádí, že lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman byl v druhé polovině září hospitalizovaný kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy.  „Infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria,“ napsala Stehlíková.

Redakce iDNES.cz se pokoušela Stehlíkovou kontaktovat s dotazem, odkud informace čerpá. S exministryní se však nepodařilo spojit. Na svém blogu uvádí, že v případě samotné anamnézy čerpá z „osobních kontaktů s panem prezidentem staršího data a nedávných informací od kolegů“.

Spekulace o zdravotním stavu prezidenta sílí

Prezident Zeman byl od 14. do 22. září hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Od propuštění se množí zprávy o údajném zhoršení jeho zdravotního stavu.

Podle informací Deníku N a Radiožurnálu, kteří se odvolávají na sedm zdrojů z prezidentova okolí, byly důvodem jeho hospitalizace problémy s játry. „Miloš Zeman byl hospitalizovaný kvůli stavu, kterému se říká ascites, což je tekutina v dutině břišní. Bylo to kvůli problémům s játry,“ uvedl jeden ze zdrojů z lékařského prostředí. Další zdroj z prezidentovy blízkosti řekl, že Zeman „měl vodu v břiše, což není a nebylo úplně dobré“.

Ovčáček ve středu ráno vyvrátil, že by byl Zeman opětovně hospitalizovaný. „Pan prezident pracuje v Lánech, včera se věnoval přípravám oslav 28. října, podepsal dekrety vyznamenaných. V pátek se pan prezident chystá volit. Podrobnosti oznámíme zítra odpoledne. Pan prezident se též připravuje na povolební vyjednávání, už vzniká plán schůzek,“ uvedl na Twitteru.

„Jsou to nesmysly! Pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,” napsal zase Frekvenci 1 hradní kancléř Vratislav Mynář v reakci na spekulace o zemanově údajné hospitalizaci, zhoršení zdravotního stavu či dokonce úmrtí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat