Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miloš Zeman je dobrá značka

Exministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který společně s Miroslavem Šloufem a Karlem Srbem založil Sdružení přátel Miloše Zemana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který společně s Miroslavem Šloufem a Karlem Srbem založil Sdružení přátel Miloše Zemana | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Nechci obrůstat mechem, vysvětluje Miroslav Grégr, proč mimo jiné stál u zrodu Sdružení přátel Miloše Zemana.

LN Kdo to vymyslel – Sdružení přátel Miloše Zemana?

Debatovali jsme o tom, jak by se toto uskupení mělo jmenovat a došli jsme k názoru, že Miloš Zeman je dobrá značka. Název vznikl v tom triumvirátu nás – otců zakladatelů.

LN Takže vy, Miroslav Šlouf a Karel Srb.

Ano. Všechny ty další varianty, které jsme měli, si už nepamatuji. To bych teď musel vzpomínat.

LN Cílem je propagovat Miloše Zemana a jeho myšlenky. Myslíte si, že Zeman potřebuje propagaci? Je na tom tak špatně?

Právě naopak. Miloše Zemana navštěvuje a oslovuje spousta lidí. Oslovují ho lidé, když jde na procházku... Já vždycky říkám: „Jsou to lidé obyčejní i neobyčejní.“ Jezdí za ním poslanci, exposlanci, ministři, exministři, jezdí za ním velvyslanci... A udržuje i významné kontakty s prezidenty i exprezidenty.

LN S těmi prezidenty si telefonuje? Píše?

Třeba je u nich i na návštěvě. Teď byl na návštěvě na pozvání prezidenta Moldávie. Byla by chyba, kdyby se s jeho stanovisky nemohla seznamovat široká veřejnost.

LN A jak to budete dělat? Zeman k něčemu vydá stanovisko a vy to pošlete do ČTK?

Ne, ne, ne. Počítáme, že budeme dělat různé mítinky, shromáždění...

LN Po celé republice?

No tak dá se i po celé republice.

LN Nebo to bude jenom na návsi ve Veselí...

Ne. Nechci říct, že to bude přesně kopírovat Zemák, ale vždy si nějaké centrum vybereme.

LN V průběhu celého roku...

Co roku! Let! Pokud nás někdo nezastřelí nebo neřekne „Jděte do háje“.

LN Tak to vám na mítinku někdo určitě řekne.

To jo, to se určitě může stát. Nám jde taky o tu zpětnou vazbu. Chcem, aby se politika stala opět věcí veřejnou. Aby to nebyl jen dvoreček vymezený úzkému okruhu politiků a lidé aby byli pasivními přejímateli názorů. To je naše velké a zbožné přání.

LN Určitě jste si všiml, že bůhvíjak interaktivní vztah mezi politiky a voliči nebyl ani za Zemana.

Já to tak nevnímám. Jsem člověk, který celý život strávil v průmyslové praxi, takže jsem zvyklý na kontakty s lidmi. Nějaká ta negativní odezva, kdy mě někdo potkal a vyslovil pohrdavý odsudek, toho bylo úplné minimum. Když to řeknu při skromnosti mně vlastní, měl jsem minimum negativních reakcí.

LN Při vší skromnosti... To zní jak ten vtip: Ze všech svých skvělých vlastností mám nejradši svoji skromnost. Budete na akcích rozdávat balonky a guláš?

To snad ani není zapotřebí.

LN Aby tam někdo chodil.

Zájem o Miloše Zemana je velice velký. Tento týden jsme ladili návrh programového prohlášení. Úvodní část jsem zpracoval já. Druhou část Miloš Zeman. On dal vlastně návrh, jak zpřístupnit politiku chytrým a osvědčeným lidem, aby to nebylo pořád hřiště starých, dlouholetých politických funkcionářů a aby nebyli tito lidé „za zásluhy“ nominováni na volitelné místo kandidátky.

LN Staří političtí funkcionáři Grégr se Zemanem chtějí zabránit tomu, aby byli v politice jenom staří političtí funkcionáři.

Tak možná jsme staří věkem. Je fakt, že jsem byl deset let členem předsednictva ústředního výboru ČSSD, ale já jsem spíš byl vždycky hrdý na to, že jsem strojař. A myslím, že jsem byl vždycky dobrý strojař. Mám ještě nějaké ty přílepky akademického titulu...

LN Při vší skromnosti.

Ano. To je správně řečeno. Já jsem byl do politiky prostě nějakým způsobem vtažen. Politika pro mě byla vždycky druhotná. Když jsem z politiky odcházel, vypůjčil jsem si od Tomáše Garrigua Masaryka to jeho „budu se na vás dívat“. Tak jsem se chvíli díval, ale pořád se do něčeho zapojuju. Mám neklidnou povahu a nechci obrůstat mechem.

LN A k tomu programovému prohlášení. Co tam Zeman doladil?

Já si to musím teprve pořádně prostudovat, je to asi deset patnáct bodů. Je to na dvou stránkách. Nejvíc mě zaujalo, jak chce dostat nové tváře do politiky. Jako jedno z opatření navrhuje, aby se zmenšily volební obvody. Aby voliči měli toho svého kandidáta co nejblíž, aby ho znali a aby se tam neobjevil nějaký kandidát, který jim něco naslibuje, a pak se tam zase x měsíců neobjeví. Je tam celá řada návrhů, které by zasahovaly i do změny volebního systému. Jsou tam samozřejmě i dlouhodobější cíle.

LN Které?

Takhle. Protože nemám před sebou ty body, tak je nedovedu vyjmenovat. My budeme reagovat svými názory, on svými. Nechceme být sdružením jednoho člověka. A on ani není naším členem. Jak sám říká, nemůže být sám sobě přítelem.

LN Proč by nemohl být Zeman sám sobě přítelem?

Jo tak ano. To jsem se zasmál! Může být. To je docela hezký bonmot, je vidět, že na bonmoty není jenom Miloš Zeman. Ještě bych řekl jednu věc. Budeme reagovat na aktuální věci. Mně osobně volají lidé třeba z liberecké oblasti, kde jsem působil jako poslanec, a chtějí znát mé názory. Třeba na radar...

LN To vám volají domů?

No domů. Tak, jistě.

LN Takže stojíte v předsíni a říkáte cizím lidem do telefonu, co si myslíte o radaru?

Tak já zas nemám deset hovorů tohoto typu denně. Za týden mám několik takových dotazů. Ptají se mě na Kosovo, na evropskou smlouvu... Nevolají mi úplně cizí lidé. No ale i tak... Někdo se odvolá, že mu můj známý dal telefon, což mám vždycky zlost, že mu ho dal... Nemůžu se scházet s jednotlivci. Ne že by mě to netěšilo, ale není na to čas. Já jsem si pro naše sdružení vytyčil motto, které mám i na „Who Is Who“, neboť průmysl tuto zemi živil, živí a bude živit... To moje motto zní, že nenávist není politický program. Můžeme mít různé názory, ale neznamená to, že někoho začnu z hloubi duše nenávidět. Já jsem v politice nikdy nepoužíval nálepek. V televizi na mě vždycky vyskočí někdo s očima krví podlitýma...

LN Ale pane exministře, snad sám uznáte, že ty nálepky sem zavedl především právě Miloš Zeman.

Nálepky nedával.

LN On používal nadávky, že?

No tak...

LN My novináři jsme debilové...

No tak někdy to tak řekl. Ale myslím si, že už významně poopravil svůj názor. Kdyby nenávist byla můj životní názor, musel bych léta letoucí střílet. To bych se musel nenávistí přímo dusit.

LN Jen říkám, že zní nevěrohodně, když zrovna Miloš Zeman je ta značka, pod níž chcete propagovat motto „Nenávist nemůže být politickým programem“.

On nemá osobní nenávist.

LN A co jeho vztah k Buzkové? Zaorálkovi? Grossovi?

Já si myslím, že by se to nedalo ani nazvat nenávistí.

LN Jak byste to nazval? Vy jste jistě četl jeho knížku, kde o Buzkové píše jako o děvce.

No, to se mi nelíbilo a můžu říct, že jsem mu to už několikrát připomněl. Fakt je, že ty antipatie u něj byly dost značné. Já jsem se vždycky snažil komunikovat. A myslím, že si s každým z politické scény můžu potřást rukou.

LN Řekněte, v čem konkrétně napomohl Zeman politické kultuře.

Myslím, že mu nelze upřít, že vždy nazýval věci pravým jménem.

LN Nechtějte, abych ho teď párkrát ocitovala.

Nebuďte tak osobní. Posuzujte ho jako člověka, který byl pod obrovskými každodenními stresy. Každý z nás byl, bylo to obrovské vypětí. Ty jeho bonmoty někdy byly tvrdší, ale vždycky byly aspoň vtipné. A nebyly to nějaké podpásovky.

LN Miloš Zeman měl dlouhou pauzu, kdy nechtěl dávat ani rozhovory, vysvětloval to tím, že není ani členem ČSSD, že je důchodce. Co se stalo, že je ochoten být součástí nějaké platformy a mluvit o svých názorech na cokoli? Znamená to, že přehodnotil svůj důchodcovský život a chce se zapojit do aktivní politiky?

My jsme ho atakovali několik let, protože si myslíme, že člověka jeho formátu je škoda. On si na ten způsob života na Vysočině zvykl, vyhovuje mu to... Ale i on už je bytostně rozčarován z toho, co se odehrává ve veřejném životě.

LN Předpokládám, že je rozčarován hlavně z vedení ČSSD.

To taky.

LN On ovlivňuje politický život už dnes. Třeba tím, že za ním jezdí Melčák s Pohankou konzultovat, jak mají hlasovat ve sněmovně. A ne vždy je to hlasování dobré pro ČSSD.

On už k tomu řekl, že za ním občas zajedou, ale v mnoha případech jeho názor nerespektují. Miloš Zeman by nikdy nedal souhlas k tomu, aby někdo zvedl ruku třeba pro tyto zdravotní reformy. My jsme ho přesvědčili, že by měl znovu vylézt z jezevčího doupěte a oslovit politickou veřejnost. A samozřejmě že jedním z cílů je i to, aby se zapojil do prezidentské kampaně. Shodli jsme se s ním na tom, že nebudeme dělat kampaň pro kampaň. Takže ne že bychom teď zahájili šňůru politických mítinků zaměřených na prezidentskou volbu.

LN Takže to není tak, že ho chcete udržet v povědomí veřejnosti, aby z něj před příští volbou na Hrad nebyla politická mrtvola?

My jsme si to nedali jako prioritu. Je to souběžný cíl - i on už to prezentuje tak, že bude kandidovat na prezidenta, pokud bude společenská poptávka. Přímá volba by nám asi vyhovovala nejvíc, protože u veřejnosti Zeman stále boduje. A nechci říct, že kdyby byla společenská poptávka po jeho osobě vysoká, tak to má v kapse. Ale přece jen aby to nebylo jen plácnutí do vody, kruhy na hladině se zavřou a Miloš se vrátí na Vysočinu...

LN Tedy když se ho dnes zeptám, zda se chce vrátit do politiky, už mi nebude nadávat do debilů?

Teď už ne. Už to připustí.

LN U nepřímé volby to platí taky?

Myslím, že kdyby byl konsensus politických stran, tak by kandidoval taky. Vyplývá to z našich debat. Na termínu „společenská poptávka“ jsme se dohodli spolu.

LN Kolik se vám sešlo přihlášek ke vstupu do sdružení?

Jsou to zatím vyjádření předběžných zájmů. Je jich několik set. Včera se mi přihlásili dva lidi z Mostecka, jeden na mě měl číslo, druhý si ho nějak zjišťoval. Jeden mi řekl: „Budu chtít od tebe deset dvacet přihlášek, protože minimálně deset lidí přitáhnu s sebou.“ Každému ale říkám, že nám nejde o kvantitu, ale o solidnost.

LN Budou se platit členské příspěvky?

Ano. Myslím, že dvě stě korun za rok. A právnická osoba sedm set.

LN Hlásí se aktivní politici?

Někteří projevili zájem. Ale neočekáváte, že budu konkrétní? Vždyť já bych ty lidi ohrozil!

LN Kolik máte zájemců z poslaneckého klubu ČSSD?

Budu upřímný. Se mnou hovořili dva. Vím, že se Šloufem mluvili taky nějací. Ale já ani v našem triumvirátu neřeknu, kdo mě oslovil.

LN To si nevěříte?

To ne, ale člověk se někdy ukecne. Není to potřeba.

LN Z čeho se bude činnost sdružení platit? Kanceláře v Opletalově ulici nebudou nejlevnější.

Tak asi to nebude nejlevnější, ale asi to bude přece jen přátelský nájem. Počítáme s nějakými sponzorskými dary. Už je máme přislíbené.

LN Ale sponzory odtajníte, ne?

Myslím, že ne. Ale na členské přihlášce budeme mít, zda souhlasí se zveřejněním jména, nebo ne.

LN Nicméně na webu nebudete mít kolonku „naši sponzoři“?

O tom jsme zatím nediskutovali. Ale je to dobrý námět.

LN Na kdy chystáte první akci?

Protože Miloš Zeman má 28. září narozeniny, je to předběžné datum. V té době bude zrovna v Praze, takže to nebude cesta navíc. Ale z těch jeho narozenin to nevyplynulo!

LN Jedním z důvodů vzniku sdružení je údajně i snaha o odstranění Jiřího Paroubka z čela ČSSD.

To určitě ne. Koho si ČSSD zvolí, toho bude mít.

LN A vy nikoho jiného jako člen ČSSD nechcete? Poprvé to bude přímá volba...

Ale tajná. A Paroubek by třeba řekl, že se pobaveně dívá na to, jak ho důchodce hodnotí. Protože sama víte, že i naše sdružení hodnotil slovy, ať se důchodci pobaví. Záleží snad Paroubkovi na názoru nějakého důchodce?

LN Koho byste v čele ČSSD chtěl?

Samozřejmě Zdeněk Škromach mi je velice sympatický. Pak mám jednoho dobrého kandidáta, ale nechci říkat, kdo to je.

LN Hlasoval byste pro Paroubka?

To nechte na mém soukromém rozhodnutí. Proto jsou volby tajné.

LN ZemanLN by asi koukal, kdybyste pro něj hlasoval.

To nevím. Třeba si do té doby podají ruce. Ale na otázku odpovím otázkou. Vy mi řeknete, koho budete volit v parlamentních volbách?

LN Já bych vám to i řekla, jenže opravdu nevím koho. Už si tady nějak neumím vybrat.

Já souhlasím.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!