Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zemanova pravidla u milostí můžete i zrušit, vyzval Blažek Pavla k akci

Miloš Zeman (vlevo) vítá svého nástupce na postu prezidenta republiky Petra Pavla na zámku v Lánech. (13. února 2023) foto: Twitter: Jiří Ovčáček

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek žádá prezidenta Petra Pavla o zvážení, zda zachová, změní či úplně zruší podmínky pro rozhodování o milostech. Ty před deseti lety nastavil Miloš Zeman a svěřil agendu ministerstvu. Resort od té doby obdržel celkem 7 646 žádostí o milost. Z 58 žádostí, které ministerstvo na Hrad poslalo, Zeman vyhověl 18, vedle toho sám udělil i několik kontroverzních milostí.
  15:08

„Mohu potvrdit, že pan ministr opravdu napsal prezidentu Petru Pavlovi dopis mimo jiné o společné agendě ministerstva spravedlnosti a Kanceláře prezidenta republiky. Tou je právě otázka milostí a především rozhodnutí Miloše Zemana převést pravomoci v řízení o udělení milosti,“ sdělil mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Připomněl, že podle Zemanova rozhodnutí může ministerstvo Hradu předložit žádosti o milost jen pro odsouzené, kteří trpí závažnou chorobou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující jejich život.

Z 58 žádostí, které ministerstvo na Hrad poslalo, Zeman vyhověl 18, doplnil Řepka. „Bývalý prezident republiky dále udělil celkem osm milostí bez spolupráce s ministerstvem spravedlnosti, tedy z vlastní iniciativy nebo na základě podnětu,“ upřesnil.

Mezi milosti, které řízením na ministerstvu neprošly a nesplňovaly nastavené podmínky, patří Zemanova nejkontroverznější rozhodnutí – omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, někdejšího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka či prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové, manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) odsouzené za zneužití Vojenského zpravodajství.

Nyní ministerstvo eviduje celkem 674 žádostí o milost, jež má vyřídit. Žádosti posuzuje oddělení odboru milostí, které prověřuje naplnění Zemanových podmínek a navrhuje ministrovi další postup.

Pavel může agendu milostí řešit sám. Pokud by ji chtěl ponechat ministerstvu a změnit podmínky pro postupování milostí Hradu, může je nastavit formou nového rozhodnutí prezidenta republiky.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.