5. září 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miloš Zeman, technolog popularity. Oblibu prezidenta nepohřbily ani pussy, ani puč

Prezident Miloš Zeman zahájil nový školní rok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman zahájil nový školní rok. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Miloš Zeman je v polovině svého funkčního období. Naplnil očekávání veřejnosti, která ho před více než dvěma a půl roku vynesla na Pražský hrad?

Zdá se, že ano. Popularita třetího českého prezidenta je stabilní, dlouhodobě se pohybuje mezi 40 a 50 procenty. A to není žádná tragédie, byť ve srovnání s oběma svými předchůdci výrazně ztrácí.

Václav Klaus požíval v půli prvního prezidentského období důvěry 65 procent občanů. Ještě lépe na tom byl Václav Havel – jemu v půlce prvního českého prezidentského mandátu věřilo 76 procent lidí.

Všimněme si ale jednoho paradoxu: Zemanova obliba je stabilní i přesto, že je znám expresivními výrazy a – dle médií – kontroverzními činy. Neexistuje tedy mezi tím, co prezident říká, a tím, jak jej hodnotí veřejnost, žádný vztah?

Dále v sobotních LN najdete:

Firmy z Blanky bez peněz a ředitele
Pro řidiče se tunel Blanka nejspíš otevře, ale společnosti, které na něm pracují, teď čekají soudy i řešení vlastních problémů.
PRAHA Zatím poslední termín zahájení provozu tunelu Blanka se blíží – otevřít by se měl v neděli 20. září. Spolu s tím se začínají objevovat problémy ve společnostech, které na stavbě pracovaly. Firmě Inženýring dopravních staveb (IDS), která stavbu dozoruje, hrozí vyhlášení insolvence. Další firma – ČKD Praha DIZ –, která do Blanky dodává technologie a která nedávno musela v tunelu měnit kabely, je od konce července bez ředitele. Dlouho odkládané otevření tunelu, kterým řidiči měli původně projet už v roce 2011, by to podle politiků i podle zástupců firem ovlivnit nemělo.

Evropě chybí lídři schopni stmelit ji
Tvrdí ekonom a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar. Evropští politici prý nejsou schopni prodat výhody integrace. Na kolik tenistů byste se chodili dívat, kdyby nebyli ani v první dvoustovce? táže se Jan Švejnar po upozornění, že naše univerzity mezi prvními dvěma sty nejlepšími chybí. Česko prý podceňuje potřebu rychlého pokroku.

ORIENTACE
Soumrak model v Mezopotámii
Devastování starobylých památek má podtext náboženský, ekonomický i propagační. A také jeden překvapivý.
Ve válce trpí lidé, zvířata i příroda. A také památky. Někdy se dokonce ničení připomínek minulosti stává jedním z prostředků bitvy anebo možná i jejím cílem. Tak je tomu v boji takzvaného Islámského státu proti – komu vlastně? Možná zbytku celého světa.

Najdete na Lidovky.cz