Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celé jen o něm, vy nuly. Naštěstí naposledy, reagují politici na Zemana

Česko

  14:30
Prezident Miloš Zeman přednesl své poslední vánoční poselství. Bilancoval v něm politickou kariéru, vyjádřil i podporu Ukrajině. Projev okomentovali politici vládních stran. Jiří Pospíšil z TOP 09 vyjádřil radost, že jde o poslední projev, Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL zase podiv nad podporou Ukrajiny. S premiérem Fialou „se liší v pohledu na řadu věcí“.

Předseda vlády Petr Fiala na Twitteru prezidenta pochválil za podporu Izraele, kterou Zeman v projevu akcentoval. „Projev Miloše Zemana byl do značné míry jeho vlastním ohlédnutím za dlouhou politickou kariérou. Jistě se lišíme v pohledu na řadu věcí, ale beze sporu je například, že ruská agrese na Ukrajině a její vliv na ceny energií je největší výzva, se kterou se musíme v současné době vypořádat,“ napsal Fiala.

Další politici z vládních stran byli k Zemanovu projevu více kritičtí. Podle místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové Zeman mluvil jen o sobě. „Ač svá vánoční vystoupení vždy nazýval ‘poselstvím’, ani tentokrát v něm lidem nepopřál,“ kritizovala politička.

Podle místopředsedy vlády Ivana Bartoše zase scházela vize do budoucna. „Pozorně jsem poslouchal poslední vánoční projev prezidenta. Dalo se čekat, že bude bilanční. Stejně tak bych od posledního vánočního poselství očekával nějaké opravdové poselství. O budoucnosti, o lidech...“ komentoval Bartoš.

Na absenci pohledu do budoucna upozornil i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. „Doufal jsem, že vánoční poselství a Zemanovo bilancování bude trochu i o tom, kam se naše země za těch 10 let posunula, o lidech, kteří v ní žijí. Bylo jenom o něm! Nepřekvapilo. Zamrzelo. Naštěstí to bylo naposled…“ napsal Pospíšil.

„Nejvýznamnější byla ruská agrese na Ukrajině. Ano, to řekl Miloš Zeman, který podle svých slov podporuje pomoc Ukrajině,“ podivil se na Twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský. Poukázal tak na Zemanovo přehodnocení postoje vůči Rusku, ke kterému byl dříve přátelský. Proti Vladimiru Putinovi se Zeman obrátil až po invazi na Ukrajinu.

Jakou známku byste dali poslednímu vánočnímu poselství prezidenta Zemana?

celkem hlasů: 10152

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

57945
11319
4467
2217
3204

Senátor Jiří Růžička z hnutí Starostové a nezávislí si zase pro komentář vypůjčil citaci ze samotného Zemanova projevu. „Sbohem a šáteček, vy nuly...“ napsal Růžička. Termínem „nuly“ častoval Zeman v projevu své odpůrce.

Prezidentští kandidáti ocenili podporu Ukrajiny

Prezidentův projev ohodnotili i prezidentští kandidáti. Andrej Babiš napsal, že s většinou z toho, co Zeman vyslovil, souhlasí. „S panem prezidentem souhlasím s výběrem nejdůležitějších událostí uplynulého roku. A i s jejich hodnocením. S tím, že Rusko musí opustit Ukrajinu, aby se do této země vrátil mír,“ uvedl bývalý premiér.

Babiš prý souhlasí i s kritikou klimatických politik Evropské unie, jako je zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory či rozšiřování emisních povolenek. V projevu mu nicméně chyběla vize do budoucna a slova na podporu občanů.

Kandidátka na Hrad Danuše Nerudová rovněž ocenila Zemanovu podporu Ukrajiny a uvedla, že jeho rozloučení ohlašuje závěr jedné éry. „Tu definitivní tečku za ní můžeme udělat v lednových volbách. Věřím, že po nich společně začneme řešit budoucnost nás všech,“ uvedla Nerudová na sítích.

Generál Petr Pavel zase k Zemanovu projevu doplnil, co by podle něj mělo zaznít. „Naše země i lidé za sebou mají náročný rok a těžké časy nás ještě čekají, ale zvládli jsme už i horší období, takže klid, i tentokrát to zvládneme,“ sdělil.

Kandidát Karel Diviš byl v hodnocení mírnější než vládní politici. „Miloš Zeman byl dobrým politikem, ale nebyl skvělým státníkem,“ napsal Diviš na Twitter.

„Zeman, symbol servility“

K Zemanově projevu se vyjádřil i další prezidentský kandidát a odborový předák Josef Středula, rovněž jako jeho sok Diviš umírněněji. „(Zeman) prožil uplynulých 32 let v politice a za tu dobu stihl mnoho lidí potěšit, ale jak už to v politice bývá, více bylo těch, které naštval. Budí emoce a to se od státníků očekává. Nyní je však čas na změnu,“ konstatoval Středula.

Nejkritičtější z prezidentských kandidátů byl Pavel Fischer. Projev Zemana podle něj nepřinesl nic nového, nebyl ani vánoční. „Nezanechal nic k přemýšlení, jediný výhled do budoucnosti se týkal vlastního důchodu Miloše Zemana,“ poznamenal senátor Fischer.

Fischer ocenil podporu Ukrajiny a Izraele, ale neodpustil si ostrá slova. „Skutečná bilance jeho prezidentství není tak nekritická, jak ji přednesl dnes ve svém projevu,“ sdělil Fischer. Zeman se podle něj stal „symbolem servility vůči východním mocnostem“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat