Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Milost pro libyjského teroristu?

Česko

Úřady uvažují o propuštění Abdala Basata Midžrahího, odsouzeného za atentát na let Pan Am 103

LONDÝN/PRAHA „Pustit ho by bylo hanba,“ rozčilovala se Američanka Susan Cohenová, když se dozvěděla o tom, že se Britové chystají propustit z vězení Abdala Basata Alího Muhammada Midžrahího odsouzeného za teroristický útok na letadlo společnosti Panam v roce 1988. Mezi 270 lidmi, kteří tehdy zahynuli poblíž skotského Lockerbie, byla i její dvacetiletá dcera Theodora. „Jen to dokazuje, jak velkou moc mají ropní magnáti - jejich peníze jsou víc než spravedlnost,“ narážela na fakt, že jde o Libyjce. Zdaleka nejvíc však Cohenovou rozčílila informace, že by měl být Midžrahí propuštěn kvůli pokročilé rakovině, a tudíž oficiálně proto, že se nad ním úřady slitovaly. „To je příšerné. Slitování s takovým člověkem? A kdo měl slitování s mou krásnou dcerou? To ona si zasloužila slitování, ne masový vrah,“ dodala Cohenová.

Dostali nevinného?

Midžrahí strávil v britském vězení osm let a za mřížemi by měl zůstat ještě minimálně dalších sedmnáct. Onemocněl však rakovinou prostaty, která postupuje tak rychle, že mu lékaři dávají už jen několik měsíců života. Podle britských médií by měl být z vězení propuštěn příští týden. Deník The Guardian včera s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdil, že skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill už celou věc domluvil s libyjskou vládou. Jisté je, že MacAskill Libyjce minulý týden osobně navštívil ve vězení v Greenocku nedaleko Glasgow.

V úvahu připadá ještě jedna varianta, a sice že by si Midžrahí odseděl zbytek svého trestu doma v Libyi (o to už dlouho usiluje libyjský vůdce Muamar Kaddáfí).

Bývalý důstojník libyjské rozvědky Midžrahí byl za pachatele atentátu označen britskými a americkými vyšetřovateli. Společně s ním byl zatčen a postaven před soud ještě jeho kolega Chalíf Fíma. Zatímco posledně jmenovaný byl v roce 2001 osvobozen, Midžrahí dostal doživotí.

Od začátku se však nad jeho vinou vznášejí pochybnosti, i když důkazy shromážděné proti němu zněly poměrně přesvědčivě. Při důkladném pročesávání okolí Lockerbie, kam spadly trosky letadla, byl v ohořelém kusu šedého trička nalezen kousek tištěného spoje. Tenhle kousek byl později označen jako součástka z magnetofonu, ve kterém byla umístěna bomba. Vyšetřovatelé zjistili, že do Londýna, odkud letadlo vzlétlo, se tričko i magnetofon dostaly přípojem z Malty. Kalhoty nalezené nedaleko trička byly taky z Malty - z dílny tamního krejčího, který takové ušil všeho všudy jen dvoje. A jejich majitelem byl Midžrahí.

Šestapadesátiletý Libyjec se proti rozsudku odvolal už v roce 2002, ale neuspěl. Další šanci očistit své jméno dostal v roce 2007 dík revizní komisi, která jeho případ vrátila k odvolacímu soudu. V říjnu 2008 konečně částečně uspěl - soud tehdy připustil hned pět důvodů, proč by měl být zproštěn viny.

Podezřelých je víc Kdo jiný by mohl za atentátem stát? Ahmad Behbahání, který o sobě tvrdí, že byl jedním z exekutorů někdejšího Íránem sponzorovaného terorismu, vypověděl, že za atentátem stojí Írán. A existuje ještě jedna teorie, podle níž byla do útoku už tehdy namočena Al Kajda. Jedním z podezřelých byl totiž dnes už mrtvý terorista Abu Nidal. Tenhle Palestinec byl napojený na režim někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna a i na Al Kajdu. Taky se o něm mluvilo jako o agentovi amerických tajných služeb. Ostatně, mluvilo se i o tom (tvrdil to bývalý skotský poslanec Tam Dalyell), že Američané o útoku předem věděli a varovali své diplomaty, aby se letu Pan Am do New Yorku raději vyhnuli.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...