Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je tu Milostivé léto 2. Poslanci zrychleně schválili další možnost oddlužení

Česko

  12:50aktualizováno  13:23
Poslanci přijali zákon o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce, který opět umožní části dlužníků splatit vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále. „Milostivé léto“ má tentokrát trvat tři měsíce, od začátku září do konce listopadu. Potvrdit to ještě musí Senát.

Předpokládám, že v důsledku současné energetické krize a zvyšující se inflace je druhá vlna milostivého léta namístě a pro dlužníky, kteří uvázli v dluhové pasti, se tak otevírá prostor pro nový životní restart,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Pro zákon hlasovalo 152 ze 153 přítomných poslanců.

Možnost úlevy pro část dlužníků zvaná milostivé léto se má týkat vymáhaných dluhů u veřejných institucí - u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Dlužník bude muset exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta.

Exekuce se zastaví, pokud dlužník uhradí zbývající jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce 1815 korun včetně DPH. „Je to na řadu let možnost poslední,“ prohlásil šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „Dluhy se mají platit, z toho neuhneme ani o milimetr,“ řekl Výborný.

Exekutoři budou mít nově povinnost reagovat do 15 dnů na dotazy dlužníků. Pokud do 15 dnů exekutor nezareaguje, lhůta tří měsíců, během kterých může dlužník jistinu splatit, se protáhne o počet dnů, kdy nebyl odpověď doručena.

První milostivé léto se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Takto exekutoři podle podkladů k novele zastavili zatím 42 000 exekucí. Podle exekutorské komory mohli dlužníci akci využít u 1,3 milionu exekucí.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...