Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Milují moře, jídlo a plastiku

Česko

Nové sčítání v USA ukázalo, že stoupá počet obézních Američanů a plastických operací

WASHINGTON/PRAHA Američané si oblíbili plastické operace, přejídají se a stěhují se k moři. Taková zajímavá zjištění ve zkratce odhalilo nejnovější sčítání lidu ve Spojených státech.

Ze zprávy amerického statistického úřadu vyplývá, že počet kosmetických úprav, které lidé podstoupili, vzrostl z 8,5 milionu v roce 2001 na 11,7 milionů v roce 2007. Pravdou je, že velká většina těchto „vylepšení“ je nechirurgická – například vyhlazení vrásek pomocí botoxových injekcí provedli plastičtí chirurgové v roce 2007 2,8milionkrát. Z celkového počtu 2,1 milionu chirurgických plastických operací si loni Američané nejvíce oblíbili liposukci (457 tisíc zákroků) a zvětšení prsou (399 tisíc zákroků).

Americký statistický úřad zveřejňuje podobné souhrnné informace o obyvatelích USA každý rok. Letošní výroční zpráva přitom obsahuje více než 1400 tabulek a dává nahlédnout, jak se mění či nemění život Američanů, napsal britský list The Guardian.

Zajímavé zjištění souvisí i se stěhováním obyvatelstva. I když Spojené státy v posledních letech zasáhlo několik ničivých hurikánů, jako byla například Katrina, která napáchala mnohamilionové škody a způsobila smrt více než tisícovky lidí, Američané se stále více stěhují k mořskému pobřeží a plážím. A to i navzdory faktu, ze se v důsledku globálního oteplování zvyšuje hladina moře. Podle zprávy žilo loni na americkém pobřeží o osm milionů lidí více, než tomu bylo v roce 2000. A paradoxně nejvíce lidí přibývá právě v oblastech ohrožených nejvíce tropickými bouřemi, tedy na Floridě a v Mexickém zálivu.

Počet obyvatel žijících na floridském pobřeží se za posledních sedm let zvýšil o 13 procent. Přímo u moře tedy žije 10,6 milionů Američanů, kteří tvoří 60 procent celkové populace Floridy. Počet Američanů žijících na pobřeží Mexického zálivu vzrostl od roku 2000 do loňska o 20 milionů. Ničivá Katrina v roce 2005 neměla žádný výrazný vliv ani na počet lidí obývajících pobřeží Louisiany. Loni zde žilo 3,3 milionů obyvatel, což je jen o 200 tisíc méně než před sedmi lety.

Třetina Američanů je obézních Kromě počtu plastických operací přináší část výroční zprávy nazvaná Zdraví a strava zajímavé údaje i o jídelníčku Američanů a o jejich sklonu k přejídání a tloustnutí. I když americké úřady zahájily již několik kampaní souvisejících s bojem proti obezitě a utrácejí za ně miliony dolarů, výsledky zatím nejsou příliš znát.

Podle údajů statistického úřadu (tentokrát z roku 2006) je totiž více než třetina Američanů obézních, tedy jejích BMI je větší či rovno třiceti. Body Mass Index se vypočítává z hodnot tělesné výšky a hmotnosti. Další více než 33 procent obyvatel USA má nadváhu (tedy BMI od 25 do 30) a jen zbývající třetina se může pochlubit správnou tělesnou hmotností vzhledem k jejich výšce. Nejvíce obézních je přitom ve věku od 18 do 44 let.

***

Co říkají statistiky? Plastické operace *V roce 2000 podstoupili Američané přes 5,7 milionů zákroků, o rok později to bylo 8,5 milionu a v loňském roce již 11,7 milionu operací. Nejvíce jsou v oblibě liposukce, botox, zvětšení prsou a úprava víček.

Stěhování k moři * Američané se stěhují do pobřežních oblastí. Loni žilo na pobřeží USA o osm milionů lidí více než v roce 2000.

Obezita a nadváha * I přes nákladné kampaně vyzývající k boji s obezitou čísla ukazují, že třetina Američanů má nadváhu a další třetina je obézních.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!