Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miminka Babies lezou po vysílači už osm let

Česko

PRAHA Mělo to být dočasně vystavené dílo. Zalíbilo se ale natolik, že už na místě své původní instalace zůstalo natrvalo. Řeč je o deseti „přerostlých“ sochách miminek z černého laminátu, která jsou dnes už neodmyslitelnou součástí podoby žižkovského vysílače.

Dílo jednoho z nejznámějších českých moderních umělců Davida Černého s názvem Miminka Babies navozuje dojem malých dětí, která lezou po pilířích věže. Původně byly instalovány na tubusy TV na Žižkově v rámci projektu Praha EMK ( Evropské město kultury) 2000. Způsob ukotvení nebyl však uzpůsoben pro trvalou instalaci a plastiky musely být před začátkem tehdejší zimy z věže sejmuty.

Miminka Babies se však setkala s velkým ohlasem, a tak byla na místě úvaha o jejich trvalé instalaci. S trvalým umístěním souhlasil také vlastník televizního vysílače - společnost České radiokomunikace.

Bylo nutné technicky vyřešit, jak vlastně plastiky na vysílač upevnit, a také dát dohromady částku asi čtyři sta tisíc korun - přesně tolik totiž instalace stála. Městská část Praha 3 tehdy schválila příspěvek ve výši 150 tisíc korun a stejnou částku posléze uvolnil také magistrát. Zbytek peněz se podařilo shromáždit sponzorsky.

„David Černý dokázal svými miminky strohou uniformní stavbu vysílače krásným způsobem oživit a přispět k tomu, že je tento ještě před pár lety velmi nechtěný obr vnímán zase o trochu příznivěji,“ píše se dokonce na webových stránkách žižkovské věže.

Kdo bude v budoucnu chtít Černého miminka spatřit, nebude už muset ani k vysílači na Žižkov. Jejich tři „dvojčata“, odlitá z bronzu, se mají totiž už brzy objevit na pražské Kampě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....