Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V mimořádném opatření zůstalo denní omezení volného pohybu. Do některých obchodů by se správně nemělo chodit

Vánoční nákupy (ilustrační snímek)

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Ve víru úprav matic a radosti obchodníků, že jejich provozovny se kvůli epidemickému zpřísnění neuzavřou, zapadl pod závěj informací fakt, že od pátku se neobnoví jenom zákaz nočního vycházení. Schválené mimořádné opatření vlády hovoří jasně také o omezení volného pohybu ve dne, od pěti ráno do jedenácti večer.
  14:55aktualizováno  19:01

Češi by měli svoje domovy opouštět leda v nezbytných případech. To znamená, aby se dostali do práce a následně domů, aby si vyřídili nejnutnější pochůzky, případně navštívili příbuzné, co potřebují doprovodit k lékaři, vyměnit žárovku nebo přinést nákup. Výslovně se smí také vynést smetí, zajet na benzínku, skočit na poštu nebo do banky a vyzvednout děti ze školy nebo školky.

Co se týče samotného obcházení krámků a obchodních center, říká usnesení, že výjimku ze zákazu má obstarání „základních životních potřeb (například nákup potravin, léků a zdravotnických prostředků, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata).“

To nesouzní s předvánoční nákupní horečkou a pořizováním keramické sady pro babičku nebo ponožek pro tatínka. Přitom otevřené zůstanou všechny obchody, nejen ty s potravinami, léky, krmivem nebo hygienou; jen musejí zajistit, aby se v nich nekumuloval více než jeden člověk na každých patnáct metrů čtverečních, a to včetně nedělí.

„Lidé mohou vykonávat nezbytně nutné cesty k obstarávání základních životních potřeb. Jde tedy především o to, aby lidé omezili pobyt na veřejných místech, mezi které patří třeba i obchody,“ sdělila pro Lidovky.cz Barbora Peterová, mluvčí ministerstva zdravotnictví na dotaz, jak si vykládat, respektive uvést v soulad povinnost zříci se zbytného opuštění domova a faktu, že všechny krámky nabízejí zboží.

„Dle usnesení Vlády ČR se od pátku skutečně omezuje volný pohyb osob se zmíněnými výjimkami,“ dodala Peterová a potvrdila, že všechny obchody a služby zároveň zůstanou otevřené. „Jde tedy především o to, aby lidé omezili pobyt na veřejných místech, mezi která patří třeba i obchody,“ dodala bez dalšího vysvětlení.

Čistě formálně je tak bloumání mezi regály a věšáky při pátrání pro vhodném dárku pro tchyni porušením mimořádného opatření: sice je otevřeno, ale chodit by se tam nemělo. 

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...