Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na mimořádné schůzi k důchodové reformě foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL kvůli tomu, že vláda tvrdí, že v penzi lidé stráví v průměru 21,5 roku. Ve Sněmovně ve středu pokračovala mimořádná schůze kvůli vládnímu návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby dožití.
  7:46aktualizováno  23:00

Lidé se dožívají nižšího věku, než tvrdí vláda, protestovala v parlamentu opozice. „Dnes je ta realitu u mužů 11 let a už žen 17 let,“ poukázal poslanec ANO Jiří Mašek na to, že muži se nyní dožívají v průměru 76 let a ženy 82 let.

„Důchodová reforma spočívá v tom, že se toho důchodu nedožijeme,“ vysmívala se vládě a jejímu návrhu Maškova kolegyně Berenika Peštová.

Poslanci opozičního hnutí ANO upozorňovali už v úterý, kdy mimořádná schůze začala, že 21,5 roku v penzi, jimiž argumentuje vláda, nevychází.

Jurečka řekl, že vláda vychází z dat demografů a z toho, jaká je naděje na dožití. „V případě ročníku narození 1972 uvádí Český statistický úřad předpokládanou dobu dožití 87 let a tři měsíce a stanovujeme hranici odchodu do důchodu 65 let a 7 měsíců,“ uvedl jako příklad ministr.

Směšujete statistickou dobu dožití a dobu pobírání důchodu, reagoval Mašek z ANO

„Manipulujete s čísly a ani to neumíte vysvětlit,“ vytkl Jurečkovi stínový ministr práce a sociálních věcí za ANO Aleš Juchelka.

„Doba dožití neznamená, že budou lidé pobírat důchod 21 a půl let,“ reagoval na ministra poslanec Mašek.

Podle vlády by se lidé svůj důchodový věk měli dozvědět ve chvíli, když jim bude zrovna 50 let.

Vládní návrh počítá i s nižším výpočtem nových penzí, se zavedením minimálního důchodu ve výši 20 procent průměrné mzdy či s odpuštěním odvodů 6,5 procenta pracujícím starobním důchodcům a důchodkyním místo navyšování penze.

Výchovné by se dál mělo vyplácet jen na třetí a další dítě. Na první dva potomky by ho mělo postupně nahradit započítání fiktivního výdělku ve výši celostátní průměrné mzdy za dobu péče. Bonus 500 korun za vychované dítě by se měl také přestat valorizovat. Manželé by mohli mít dobrovolně sdílený vyměřovací základ z odvodů pro výpočet penze.

Předseda ANO Andrej Babiš ve středu vinil vládu i z poklesu porodnosti a trval na tom, že okrádá a odrbává důchodce.

„Váš plán na zvyšování věku odchodu do důchodu je mimo realitu,“ vyčetl vládě už v úterý. Důležitá je doba dožití ve zdraví, zdůraznil Babiš. „Pokud se vrátíme do vlády, chceme to vrátit, a přes 65 let odchodu do důchodu nejede vlak,“ řekl předseda ANO.

Šéf SPD Tomio Okamura navrhl zamítnutí vládního návrhu. Stejně tak i stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka z ANO.

Podíl lidí v důchodovém věku do roku 2050 vzroste na třetinu, varoval premiér Fiala

„Naše společnost stárne, snižuje se porodnost,“ řekl poslancům premiér Petr Fiala. „Podíl lidí v důchodovém věku, kterých je dnes asi pětina, do roku 2050 vzroste na třetinu. To znamená, že ještě před čtvrt stoletím na důchod pro jednoho penzistu se skládalo pět, mluvím obrazně, pět ekonomicky aktivních lidí, dnes je to něco přes tři a za dalších 25 let to už budou pouze dva lidé na jednoho člověka v penzi,“ uvedl předseda vlády.

„Penze pokrývají skoro třetinu veřejných výdajů. Musím to zopakovat. Prakticky každá třetí koruna, kterou má stát k dispozici, jde na důchody. A zbytek musíme potom rozdělit na ostatní sektory tak, abychom si zachovali funkční zdravotnictví, školství, abychom mohli financovat stavbu silnic, investovat do ostatních potřebných oblastí,“ uvedl předseda vlády.

„Kdybychom nic neudělali, tak by schodek důchodového pojištění kolem roku 2050 dosáhl pěti procent HDP české ekonomiky, což je v dnešních cenách asi 350 miliard korun,“ prohlásil Fiala.

„Důchodová reforma je nutná,“ řekl Jurečka. Jde o zřejmě vůbec nejdůležitější vládní návrh celého volebního období.

„Pokud neuděláme nic, tak se dostaneme do situace, že za dvacet let budeme muset důchody o třetinu sesekat,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Ten příměr je na místě,“ uvedl Jurečka.

Hlasovat o návrhu se má ve čtvrtek

Dokončit první čtení důchodové reformy chce koalice ve čtvrtek, předběžně by to mohlo být v podvečer.

Do debaty je stále ještě přihlášeno 25 poslanců. „Moc to neodsýpá,“ postěžoval si ve středu ve Sněmovně jeden z vládních poslanců.