Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš tři hodiny brzdil úpravu pravidel penzí. Nevymlouvejte se na ANO, řekl

Předseda ANO Andrej Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš přes tři a půl hodiny na mimořádné schůzi Sněmovny nepouštěl nikoho jiného k pultíku a snažil se tak brzdit vládu v její snaze prosadit změnu pravidel pro výplatu penzí. Hájil i stav, v němž jeho vláda přenechala zemi pětikoaliční vládě Petra Fialy. „Nevymlouvejte se stále na hnutí ANO, nezbankrotujeme,“ prohlásil.
  12:07aktualizováno  20:38

Mluvil o tom, že dluh Česka je stále poloviční vůči dalším členským státům Evropské unie. „Nejsme na tom špatně,“ řekl Babiš.

„Pokud pan premiér říká, že jsme způsobili inflaci, tak zrušení superhrubé mzdy jsme prosadili společně,“ uvedl předseda ANO.

Připomněl tak, že to byly ANO, ODS a SPD, které za jeho vlády společně prosadily, aby zaměstnanci platili daň z příjmu 15 procent z hrubé namísto superhrubé mzdy. Tím jim zůstalo v peněžence víc peněz a zároveň se snížily roční příjmy státu o desítky miliard korun.

„Nebudu tady vyvracet dvě hodiny nepravd a nesmyslů, které se tu objevily,“ reagoval na Babišovo vystoupení premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Jurečka se ohradil proti tvrzení, že říkal, ať si jdou lidé požádat o předčasný důchod

Na Babišovo vystoupení reagoval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. „Mluvil o mně, že já jsem v loňském roce vyzýval a říkal, ať si jdou lidé požádat o předčasný důchod, že je to výhodné. Ať to doloží, nebo ať se domluví, já jsem nikdy nic takového neřekl,“ prohlásil ministr.

„Ještě před několika lety ve verzi Andrej Babiš 2013 říkal, že ve Sněmovně rozhodně nechce blábolit a že je to politik, který mluví stručně a věcně, tady dokáže překonávat dneska ve svých projevech i Tomia Okamuru více jak tříhodinovým projevem, Tomio Okamura byl na své poměry dneska velmi stručný, mluvil jenom hodinu,“ uvedl Jurečka.

Do mimořádné schůze Sněmovny šla parlamentní opozice s odhodláním bránit vládní koalici, jak dlouho to jen bude možné, v jejich plánech osekat valorizaci penzí.

„Chystají se ožebračit miliony současných i budoucích důchodců,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Budeme bojovat,“ prohlásila.

„Uděláme vše pro to, abychom největší nespravedlnosti napravili,“ řekla také šéfka poslanců ANO. Pokud se hnutí vrátí po příštích volbách k vládě, to, co předkládá pětikoalice, podle ní ANO napraví. „To, co předkládá vláda, není žádná důchodová reforma,“ uvedla Schillerová. Zopakovala to pak i ve svém projevu na schůzi Sněmovny.

Mám sil dost, prohlásil Okamura

Sebevědomě mluvil před schůzí šéf SPD Tomio Okamura. „Za sebe říkám, že mám sil dost. Mně je úplně jedno, jestli tu bude přes noc nebo celý víkend,“ řekl předseda opozičního hnutí. Je připraven zlomit další časové rekordy.

Narážel tím na jednání Sněmovny v březnu, kdy koalici trvalo týden, než prosadila svůj plán na nižší valorizaci od června, a Okamura dokázal mluvit zhruba sedm hodin.

Jeho první páteční vystoupení trvalo jen hodinu. Varoval v něm, že by vláda neměla strašit lidi tvrzeními, že nebude na důchody. Tvrdil zároveň, že vláda vede zemi k bankrotu, ke krachu.

„Je pravděpodobné, že většinu těch věcí by hnutí SPD zrušilo,“ řekl k plánům koalice ohledně penzí šéf poslanců a místopředseda SPD Radim Fiala. „SPD chce vládnout a bude vládnout po příštích volbách,“ řekl sebevědomě.

„Rozhodně nehodíme zbraně do žita. Budeme bojovat,“ popsal, co bude hnutí SPD na mimořádné schůzi dělat, i když má jen dvacet poslanců a omezené šance plánům vládní pětikoalice bránit. Tvrdí, že ví, že vládní koalice v jistou chvíli omezí řečnická vystoupení na dvakrát deset minut.

Očekáváte opět mnohahodinové vystoupení Tomia Okamury?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 15. června 2023. Anketa je uzavřena.

Ano1216
Ne70

Koalice chce zpomalit valorizace penzí

Poslanci začali ve čtvrtek v poledne projednávat návrh vlády zpomalit valorizace penzí a zpřísnit podmínky pro odchod do předčasného důchod. „Reagujeme na to, že důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd.

Předčasný důchod má být možný maximálně 3 roky před dosažením věku, kdy má člověk nárok na řádný důchod. Jít by do něj by mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...