BRNO Moravská galerie v Brně otevře od 31. srpna výstavu České a slovenské sklo v exilu. V Uměleckoprůmyslovém muzeu ji bude možné navštívit do 6. ledna příštího roku.
České a slovenské sklářství je ve světě velmi ceněné. Výstavy se ale zpravidla soustředí na tvorbu autorů, kteří strávili svůj život ve vlasti, tvorba emigrantů byla doposud nezpracovaná. Čeští a slovenští skláři žijící v exilu přitom často výrazně ovlivnili vývoj své umělecké profese v zemích, do kterých odešli.
„Projekt Sylvy Petrové je prvním rozsáhlým pokusem ohledat problém exilu v oblasti sklářské tvorby,“ zdůraznil ředitel Moravské galerie Marek Pokorný. Připomenul také mimořádnost pohledu přední znalkyně českého skla, který nejde pouze po katalogizaci děl, ale hledá specifika výrazu české a slovenské sklářské tvorby.
Výstavní projekt i odborný katalog mají ale co nabídnout nejen odborníkům, pětasedmdesát sklářských děl zaslouženě přitáhne i pozornost laiků. Vedle dekorativního a užitkového skla (číše, poháry, vázy, talíře atd.) zde budou k vidění skleněné objekty, plastiky nebo mozaiky. Prezentován bude i široký okruh technik: sklo lité, foukané, broušené, lepené, řezané, ryté, tavené nebo malované.
Mimořádnost českého a slovenského sklářství netkví jen v tradici kvalitní produkce sahající až do středověku. Ve 20. století Češi a Slováci předešli vývoj o dvě desítky let. Paradoxně, vlivem omezených možností realizovat se v rámci socialistické výroby, už koncem 50. let překročili hranici mezi užitým a volným uměním. Frustrovaní z nemožnosti uplatnit návrhy nových vzorů v produkci, která novinky nepotřebovala, orientovali se u nás skláři na ateliérový experiment. V zahraničí došlo k prolnutí volného a užitého umění pomaleji. Sklářské experimenty z Čech a Slovenska nepřestávají být od té doby předmětem obdivu a sběratelského zájmu po celém světě.
Výstava představí především tvorbu dosud žijících autorů, možná překvapivě ne vždy Čechů a Slováků. „Hlavním kritériem výběru děl je především styl vyjadřování a přístup k práci, jejž umělci získali během svého života a studia v bývalém Československu,“ vysvětlila Sylva Petrová. Objeví se tak práce Latchezara Boyadjieva z Bulharska, Britky Angely Thwaites nebo Chorvata Jeronima Tišljara. Z českých a slovenských sklářů jsou zastoupeni například Ján Zoričák, Stanislav Meliš, Jan Adam, Pavel Molnár nebo Miloslava Svobodová Wyckmans. Projekt vznikl ve spolupráci s Institutem pro mezinárodní studia skla Univerzity v Sunderlandu, Správou Českých center a Britskou akademií v Londýně. Výstava i katalog tematicky navazují na knihu České sklo vydanou nakladatelstvím Gallery v roce 2001.