Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Minibakterie pro všechno

Česko

Bakterie Mycobacterium genitalium patří k organismům s nejmenší dědičnou informací. Její DNA je složena z bezmála 600 000 písmen genetického kódu a obsahuje 470 genů. Všechny ani nutně k životu nepotřebuje. Američtí genetici vedení Craigem Venterem dokázali syntetizovat v laboratoři dědičnou informaci mykoplasmy tvořenou pouhou stovkou genů.

Bakteriální buňky vybavené tak úspornou verzí dědičné informace chtějí použít jako surovinu k výrobě umělých bakterií určených pro průmyslové účely. S pomocí genů vypůjčených z jiných organismů by mohly například vyrábět léky, jejichž syntéza se v chemických laboratořích nedaří nebo je příliš drahá. Venter věří, že syntetické bakterie mohou významně přispět k řešení globálních problémů lidstva. Doufá, že je v dohledné době donutí rozkládat vodu na vodík a kyslík a zajistí tak dostatek levného vodíku pro pohon ekologicky šetrných motorů.

Jiné syntetické bakterie chce přimět k výrobě bionafty nebo biolihu z nejrůznějších odpadů. Tato možnost je tak slibná, že ke spolupráci s Venterem přistoupil i ropný gigant Exxon.

Speciální bakterie by mohly zbavovat životní prostředí škodlivých látek, například čistit pobřeží od ropných skvrn nebo rozkládat toxické chemikálie v půdě na neškodné sloučeniny.

Autor: