Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MINIRECENZE

Česko

Ian Rankin

Hlas krve

Píše-li člověk epizody seriálu nebo řadu románů s týmiž hrdiny, zákonitě nastane chvíle, kdy dojdou nápady. Anebo se dostaví, ale jsou všelijaké, nedomrlé a moc k sobě nepasují. Co naplat, termín odevzdání se blíží, a tak autorovi nezbude než pracovat s tím málem, co má. Ostatně když jako koření znovu přidá všechny charakteristické situace a výroky, i další díl bude mít na pohled vše, co čtenáři čekají.

V takové slabší chvilce zjevně psal Ian Rankin (1960) čtrnáctý román o detektivu inspektorovi Johnu Rebusovi, který se česky jmenuje Hlas krve (přeložila Jitka Fialová, vydalo nakladatelství BB art).

Tatam je naléhavost Uzlů a křížů či Podivných her, autor jako by vyprávěl bez zájmu o své postavy i o to, co se s nimi děje. Jistě, edinburského policistu Rebuse opět postavili mimo službu, a po motivu vražedné střelby na elitní střední škole tak pátrá na vlastní pěst. Opět se víc sbližuje se svou podřízenou Siobhan Clarkeovou, vyslýchají spolu svědky, chodí do oblíbených hospod na skleničku a baví se o rockové muzice.

Hlas krve vůbec tvoří z převážné části dlouhé dialogy, ale repliky jsou mělké, nedvojznačné, banální. Není to však banálnost záměrná, spíš vyplývá z chvatu; možná si je autor zapisoval tak, jak jej napadaly, a už se k nim nevrátil. Co zklame ještě víc, je zápletka, na Rankina nečekaně průhledná a předvídatelná. Hlas krve přesto není špatná detektivka, je jenom průměrná. Autor si zkrátka tentokrát vybral oddechový čas. Nic víc, nic míň.

jip

HODNOCENÍ LN ***

Hroznata František

Janoušek OPraem

Světlá památka a odkaz patera Josefa Jílka

Před sto lety se narodil Josef Jílek (19. 10. 1908), osobnost protinacistického odboje, na kterou se po roce 1948 mělo zapomenout. V roce 1947 však ještě Václav Chalupský stihl vydat knihu Cesta českého kněze pod sekeru.

Místem Jílkova nejdelšího kněžského a učitelského působení se po studiích v Českých Budějovicích staly v letech 1936-1942 Katovice na Strakonicku. V roce 1941 spolu s primářem interny ve strakonické nemocnici Karlem Hradeckým a okresním velitelem četnictva nadporučíkem Felixem Peřkem utvořili skupinu Karel, spadající pod Ústřední vedení odboje domácího. Hradecký ukrýval v nemocnici odbojáře a parašutisty z Anglie, Jílek vydal desítky falešných křestních listů, Peřka opatřoval doklady. V srpnu 1942 byli Hradecký a Jílek zatčeni, Peřka se zastřelil z obavy, aby po hrozícím zatčení nepromluvil. Josef Jílek byl vězněn v Drážďanech a v roce 1944 v Berlíně odsouzen k smrti. Na popravu, která mohla přijít každým dnem, čekal v Brandeburgu jedenáct měsíců. V té době intenzivně sloužil spoluvězňům, svým příkladem, posty a modlitbami je obracel k Bohu, připravoval je na smrt. Zpovídal odsouzence ještě při své cestě ke gilotině 22. 4. 1945, týden před osvobozením věznice.

V Katovicích na něj nikdy nezapomněli. Dnes vděčíme tamní farnosti a nakladatelství Dauphin za neokázalou knížku, doplněnou fotografiemi, úryvky Jílkových dopisů z vězení a svědectvím spoluvězňů i místních pamětníků.

di HODNOCENÍ

LN ****

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!