Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Ministerstva hledají peníze na pomoc

Česko

Snazší přístup k úvěrům až za stovky milionů korun by měly mít firmy postižené povodněmi. V pondělí to projedná vláda

PRAHA/OLOMOUC Zejména menší a střední podniky by se brzy mohly dočkat pomoci od státu formou záruk na úvěry. Ty by měly firmám poskytnout dostatek finančních prostředků na obnovu do doby, než jim pojišťovny nahradí škody vzniklé povodněmi.

„Podnikatelé v oblastech postižených povodněmi jednoznačně potřebují velmi rychlý a nekomplikovaný přístup k finančním prostředkům,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Ten představil základní obrysy opatření na pomoc podnikatelům na včerejším olomouckém jednání s hejtmany moravských krajů zasažených povodněmi.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje co nejrychlejší spuštění záruk za provozní úvěry. Zároveň se rezort chystá podnikatelům pomoci také prostřednictvím Operačního programu podnikání a inovace. „Podnikatelé tak budou moci rychle vyřešit svou tíživou situaci úvěrem do doby, než budou moci čerpat plnění od pojišťoven,“ vysvětlil Tošovský.

Podle ministra je třeba jednat rychle a efektivně, proto hned v pondělí seznámí se zamýšlenými opatřeními vládu. „V první linii se bude jednat o záruky za úvěry v řádu až stovek milionů korun. Hledáme jak vnitřní zdroje ministerstva průmyslu a obchodu, tak zahajujeme jednání s ministerstvem financí o podpoře povodňových záruk,“ upřesnil výši pomoci Pavel Vlček, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

Nalézt další finanční prostředky pro úvěrové záruky však v době napjatých rozpočtů nebude vůbec jednoduché. „Jsme přístupni jednání o této mimořádné pomoci. Ministr financí Eduard Janota včera neodjel na zasedání do Bruselu, aby se mohl zúčastnit hledání řešení. Situaci považujeme za vážnou,“ řekl Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí.

Finanční prostředky se snaží nalézt i Ministerstvo pro místní rozvoj. „Ministr Rostislav Vondruška v pondělí požádá vládu o uvolnění peněz určených na loňské povodně tak, abychom je v případě potřeby mohli využít i na pomoc postiženým letošními povodněmi,“ řekl Martin Ayrer, mluvčí ministerstva. Na tomto účtu se podle něj nachází zhruba 1,4 miliardy korun.

„Jsem přesvědčen, že společně najdeme cestu, jak najít finanční prostředky na podporu postižených firem,“ shrnul situaci Tošovský. Ten chce na pondělním jednání vlády navíc navrhnout i poskytnutí státních hmotných rezerv k řešení povodňové situace.

Podle pátečního odhadu České asociace pojišťoven způsobily letošní povodně již škody téměř za 1,4 miliardy korun. „Zatím jsou hlášeny jen škody menšího rozsahu z občanského pojištění. K hlášení skutečně velkých škod z pojištění průmyslových rizik začne docházet pravděpodobně v příštím týdnu,“ řekl Tomáš Hejda, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

První velkou škodní událost hlásí v řádu desítek milionů korun pojišťovna UNIQA, a to na teplárenském provozu u řeky Moravy. „Zde budeme vyřizovat škodu jak zmajetkového pojištění, tak i pojištění proti přerušení provozu z důvodu živelní pohromy,“ řekla Eva Svobodová mluvčí pojišťovny.

Průmyslové škody začíná evidovat i Česká pojišťovna, a to zejména z velkých podniků v Moravskoslezském a Zlínském kraji. „Své újmy postupně sčítají i zemědělci, zatím se jich ozvalo 22. Voda jim vzala úrodu na více než třech tisících hektarech,“ uvedl Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny. Podle likvidátorů se však rozsah zničených polí může ztrojnásobit. Odhady zemědělských škod jsou v desítkách milionů korun.

***

POVODŇOVÁ MAPA ČESKÉ REPUBLIKY

Míru rizika povodně určitého území mohou lidé vyčíst z map, které používají i samy pojišťovny. Hrozba povodní je tím vyšší, čím tmavší je modrá barva. Systém vyhodnocuje čtyři rizikové zóny. Lidé vlastnící majetek v zóně dvě a tři musí počítat s vyšším pojistným. Nemovitosti postavené v zóně 4 jsou většinou nepojistitelné. Povodňové mapy České asociace pojišťoven (ČAP) jsou zpřístupněny na webových stránkách www.cap.cz a soukromé osoby je mohou využít zdarma.

Zdroj: ČAP

ŠKODY NAHLÁŠENÉ POJIŠŤOVNÁM

Pojišťovny již z letošních květnových povodní evidují skoro 3500 pojistných událostí s odhadovanou škodou 349 milionů korun. celkově by ale mohlo jít až o 18 800 událostí a škody přesahující 1,3 miliardy korun.

Obrázek

Graf

Autor: