10. dubna 2012 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo nechce rozhodnout, ACTA pošle Ústavnímu soudu

Přes 500 lidí protestovalo v Brně proti smlouvě ACTA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes 500 lidí protestovalo v Brně proti smlouvě ACTA | foto: ČTK

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba navrhne vládě, aby spornou smlouvu ACTA, jež má omezit pirátství na internetu, před její ratifikací projednal Ústavní soud.

Kuba to oznámil po jednání u kulatého stolu, ke kterému přizval některé zainteresované strany, včetně zástupců České pirátské strany. Vláda sice připojila podpis pod kontroverzní smlouvu proti padělatelství (ACTA), ovšem kvůli následným protestům ratifikační proces pozastavila s tím, že chce analýzu jejích dopadů. Dokument vyvolal mezinárodní vlnu odporu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kritici dohodě vyčítají, že omezí svobodné prostředí internetu. Kuba připomněl, že dohodu ACTA nyní posuzuje evropský soudní dvůr a pokud by došlo na její ratifikaci v Česku, tak MPO bude trvat na tom, aby smlouva byla v rámci schvalování předložena Ústavnímu soudu. Ten by poté rozhodl, zda je dohoda v souladu s legislativou a neohrožuje svobody jednotlivce. Kuba dodal, že podle analýzy ministerstva smlouva ACTA pro český právní řád neznamená nic nového.

Piráti: ACTA je v rozporu s Chartou lidských práv

Se smlouvu ACTA nesouhlasí pirátské strany, protože podle nich omezí svobodu na internetu. Odpůrci proto požadují odstoupení od smlouvy ACTA a zastavení ratifikačního procesu. "ACTA je v rozporu s Evropskou chartou lidských práv. A není to jen stanovisko pirátů. Neslučitelnost konstatuje analýza odborníků z Metropolitní univerzity v Londýně a Oxfordské univerzity vypracovaná na žádost europoslanců. Toto potvrzuje stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů," uvedl Jakub Michálek.

Jako zástupce České pirátské strany se zúčastnil jednání s ministrem Kubou. Mezinárodní dohoda ACTA má pomoci v boji proti porušování autorských práv, šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu. Proti smlouvě se zvedla silná vlna protestů. Kritici jí vyčítají, že omezí svobodu na internetu, bojí se ale například také jejího negativního dopadu na výrobu levných variant léčiv. Proti dohodě na internetu protestují hackeři, kteří napadají různé webové stránky.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.