23. května 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany dostalo pokutu 7,2 milionu korun. Chybovalo ve výběrovém řízení

Ministerstvo obrany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo obrany. | foto: Wikimedia/ŠJů

PRAHA Ministerstvo obrany dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 7,2 milionu korun za chybu ve výběrovém řízení na dodavatele ručních granátů z roku 2017. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad, informoval úřad v tiskové zprávě. Možnosti podání rozkladu chce ministerstvo obrany využít, protože výši pokuty považuje za značně nepřiměřenou, řekl ČTK mluvčí obrany Jan Pejšek. Chybu ale úřad uznává.

„Ministerstvo obrany spáchalo přestupek tím, že uzavřelo smlouvu s vybraným dodavatelem, aniž by odeslalo oznámení o výběru dodavatele ostatním účastníkům zadávacího řízení. K uzavření smlouvy tak došlo v době, kdy ještě nesměla být vůbec uzavřena, neboť zákon o zadávání veřejných zakázek počítá mimo jiné s tím, že smlouvu zadavatel může uzavřít až po uplynutí lhůty pro podání námitek proti rozhodnutí o výběru dodavatel,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. V tomto případě ale kvůli jednání ministerstva tato lhůta vůbec nezačala běžet.

Ministerstvo uznává, že se chyba stala. „Byla ale administrativního rázu a v žádném případě neovlivnila výběr dodavatele. Proto považujeme výši pokuty za značně nepřiměřenou a podáme proti rozhodnutí ÚOHS rozklad,“ sdělil Pejšek.

Výsledkem je pokuta

ÚOHS se veřejnou zakázkou na nákup ručních granátů z roku 2017 zabýval už loni v září. Tehdy nařídil ministerstvu do sedmi měsíců smlouvu uzavřenou s Českou zbrojovkou zrušit. Důvodem bylo uzavření smlouvy před uplynutím lhůty pro podání námitek.

Zakázku na nákup deseti druhů cvičných i ostrých granátů vyhlásilo ministerstvo v červnu 2017. Nejnižší nabídku ve výši 193 milionů korun podala společnost Česká zbrojovka, s níž ministerstvo obratem uzavřelo smlouvu.

Poprvé se úřad zakázkou začal zabývat na podnět další společnosti, která se o zakázku ucházela, STV Group. Po skončení správního řízení v září ale úřad zahájil přestupkové řízení z moci úřední kvůli skutečnostem, které při správním řízení zjistil. Výsledkem je právě současná pokuta.

„Při hodnotě zakázky přesahující 192 milionů korun přistoupil Úřad k uložení pokuty ve výši necelé poloviny maximální možné sazby,“ uvedl mluvčí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz