Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo rozšiřuje domácí vězení

Česko

Soudy uložily jen 88 trestů domácího vězení. Náramky by napříště měly hlídat i ty, kteří byli z vězení propuštěni za dobré chování

PRAHA Domácí vězení se rozjíždí velmi pomalu a přeplněné kamenné věznice dál vysávají ze státu peníze. Ministerstvo spravedlnosti chce výrazně rozšířit okruh osob, kterých by se měl týkat trest domácího vězení. Skončit by v něm nově mohli všichni ti, kteří kvůli své nedbalosti nezvládají absolvovat soudem nařízené veřejně prospěšné práce, a elektronické náramky by měly hlídat i vězně propuštěné po odpykání poloviny trestu.

Domácí vězení je možné ukládat od ledna, zatím ale oproti optimistickým předpokladům exministryně spravedlnosti Daniely Kovářové v něj soudci zatím nemají důvěru a poslali do něj pouhých 88 lidí, na které dohlížejí desítky úředníků probační a mediační služby.

To by měl návrh, který je nyní v připomínkovém řízení, změnit. Každoročně by se totiž měl týkat několika tisícovek lidí. Jen loni soudy nařídily prospěšné práce více než 11 tisícům „hříšníků“. Ovšem jen zhruba dvě třetiny z nich dokázaly trest odpracovat – zbytek skončil ve vězení. Části z nich by soudy mohly uložit domácí vězení. „Trest domácího vězení stojí v hierarchii hned za trestem odnětí svobody, navrhuje se tedy, aby se každá jedna hodina obecně prospěšných prací počítala za jeden den domácího vezení,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Odborníci nemají na návrh jednotný názor. Část z nich ho vítá jako pomoc přetíženým věznicím. Jiní však míní, že lidé neschopní vykonat veřejně prospěšné práce zřejmě budou sabotovat i domácí vězení, novou šanci si nezaslouží.

Další nápad ministerstva, aby elektronické náramky mohly soudy „připínat“ i vězňům propuštěným po polovině trestu za dobré chování, naopak kritiky nemá. Loni pustily soudy na podmínku bezmála 4000 vězňů. Například šéf probační a mediační služby Pavel Štern však doufá, že číslo by mohlo být ještě vyšší – pokud by se soudci mohli spolehnout na to, že propuštěnce bude kontrolovat náramek. „Tak to funguje v řadě evropských zemí. To je opravdu věc, která může věznicím pomoci,“ chválí návrh Štern. Zpřísnění trestů za korupci Návrh novely trestního zákoníku se ale zdaleka nevěnuje jen domácímu věznění. Ministerstvo chce například zpřísnit tresty za korupci. Za přijetí úplatku by tak v budoucnu měly hrozit až čtyři roky vězení místo současných tří. Pokud by šlo o úplatek větší nebo by si o něj řekl úředník, mohl by trest místo dnešních osmi dosáhnout až 10 let.

Ministerstvo také s ohledem na evropské směrnice navrhuje rozsáhlé úpravy trestných činů týkajících se ničení přírody. Objevit by se měl zbrusu nový paragraf: neoprávněná výroba a jiné nakládání s látkami poškozujícími ozonovou vrstvu, za který má hrozit až tříletý trest. Ti, kdo mají doma jeden starý zapomenutý freonový sprej, však mohou být v klidu – trestné freony budou až v „nikoliv malém rozsahu“.

***

VĚZENÍ VS NÁRAMKY * V přeplněných věznicích „úpí“ 22 tisíc lidí. Každý z nich stojí cca 1000 korun denně. Pokud by se systém domácího vězení rozjel, byly by náklady na osobu mnohem levnější. Soudy ale domácímu vězení nedůvěřují, od ledna tento trest uložili jen 88 lidem. Důvodem je neexistence elektronického hlídacího systému. Původní tendr na náramky, který kontroverzně ovlivňoval exministr Pavel Němec, ministerstvo zrušilo. Nový tendr by mohlo vypsat na konci roku.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...