Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo sčítá veterány

Česko

České válečné veterány nyní evidují tři různé organizace. Jejich přesný počet proto nikdo nezná.

PRAHA Celý svět si 11. listopadu připomíná Den válečných veteránů, zatímco v Británii politici na důkaz úcty nosí v klopě znak vlčího máku, v Česku se o veteránech moc nemluví. Ministerstvo obrany dokonce ani neví, kolik jich vlastně má, a tak je začalo sčítat.

Evidence válečných veteránů je totiž roztříštěná i kvůli tomu, že v Česku působí několik organizací, které vysloužilce evidují. Určité seznamy má ministerstvo obrany, další Československá obec legionářská a také Sdružení válečných veteránů. Některé údaje se překrývají, jiné naopak chybí. „Když jsem v září s evidencí veteránů začal, rozeslali jsme z Krajského vojenského velitelství v Plzni víc než 150 dopisů s oznámením o tom, že zahajujeme pomoc, a vyzvali jsme je, aby nás kontaktovali se svými prosbami. Asi patnáct procent se vrátilo. Na některých stálo, že adresát zemřel, na jiných, že se odstěhoval,“ říká Ivan Čiliak, jeden z terénních pracovníků, kteří objíždějí republiku a zjišťují, co veteráni potřebují. O jejich nasazení rozhodla ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Čiliak má na starosti část plzeňského kraje konkrétně Plzeň a Rokycany. „Většinou jim dopředu nevolám. Chci totiž zjistit, v jaké situaci žijí a jestli potřebují nějakou pomoc. Pokud je napoprvé či napodruhé nezastihnu, teprve si domluvím schůzku telefonicky,“ vysvětluje Čiliak, který je novodobým válečným veteránem. Prošel misí AFOR v Albánii a Turecku v roce 1999 a o tři roky později se účastnil mise ISAF v Afghánistánu.

„Většinou řeknou, že nic nepotřebují, ale chtějí si popovídat. Jsou totiž sami a nemají se s kým podělit o své zážitky. Takže se občas stává, že i když mám naplánovány tři návštěvy, stihnu jenom jednu, která ale trvá tři hodiny,“ říká Čiliak.

„Je jen škoda, že se o veterány začalo pořádně zajímat až po osmnácti letech od revoluce. Podle toho, co jsem zjistil, to vypadá, že seznamy veteránů nikdo neaktualizoval od roku 1948, což je zarážející. Kdyby se o ně někdo začal zajímat dřív, pomoc mohlo dostat daleko víc lidí, kteří zemřeli v zapomnění. A to si za to, co udělali, nezasloužili,“ uzavírá Ivan Čiliak.

Autor: