Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo slibuje tisíce sociálních bytů

Česko

PRAHA V Česku může do tří let vzniknout díky státním dotacím až osm tisíc sociálních nájemních bytů. Dotační program na podporu jejich výstavby má pomoci řešit potíže sociálně slabších rodin a občanů, kteří mají problémy s placením tržního nájemného. Včera to prohlásil ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš. Dotace státu investorům může činit až půl milionu korun na jeden byt.

Nájemní sociální byty mají být určené hlavně pro sociálně slabší domácnosti, lidi se sníženou soběstačností a seniory nad 75 let věku.

Dosavadní zájem ze strany investorů podle Rakouše naznačuje, že se uvedený počet sociálních nájemních bytů podaří postavit. „V kombinaci se sociálním příspěvkem na bydlení se jedná o efektivní nástroje, které se ukázaly jako dostačující řešení otázky bydlení pro sociálně slabé ve většině zemí Evropské unie, a věřím, že stejně účinná budou tato řešení i u nás,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Pro domácnosti s nižšími příjmy, které mají „prokazatelné a opodstatněné“ potíže s úhradou nájemného, existuje také sociální podpora ve formě příspěvků na bydlení z ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud náklady spojené s bydlením překračují 30 procent a v Praze 35 procent příjmu domácnosti, stát jim tento zvýšený náklad pomůže uhradit.

Potíže s placením nájmu má 171 tisíc domácností Pomoc je však stanovena maximálně do výše takzvaných normativních nákladů na bydlení, které odpovídají přiměřené velikosti bytu. „Sociální síť státu tudíž nemůže dotovat nepřiměřeně velké bydlení,“ uvedlo dnes MMR v tiskové zprávě.

Sdružení nájemníků ČR ve čtvrtek s odvoláním na oficiální statistiky a zkušenosti ze svých poraden uvedlo, že potíže s placením nájemného má v současnosti až 171 tisíc domácností. Podle ministerstva to jsou ale „pouhé odhady“, které se nezakládají na exaktních výpočtech.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...