Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo varuje před závadným dětským nádobím

Česko

  12:37
PRAHA - Ministerstvo zdravotnictví varuje před používáním dětského nádobí firmy Noemi. Výrobky zhotovené z plastu melamin obsahují desetkrát větší množství škodlivého formaldehydu než je povoleno. Souprava nádobí je dovážená z Hongkongu.

Škodlivé nádobí firmy Noemi.

Ministerstvo zdravotnictví varuje veřejnost před používáním dětských jídelních souprav, které jsou vyrobeny z plastu melamin. Z výrobků se totiž podle úřadu uvolňuje velké množství formaldehydu. Pětidílné soupravy vyrábí společnost sídlící v Hongkongu, do Česka zboží dováží firma Noemi trading spol s.r.o. z Frýdku-Místku.

ČTK o tom dnes informoval hlavní hygienik ČR Michael Vít. Dětská jídelní souprava se skládá z hrnku, talíře, misky a lžičky s vidličkou. Na nádobí jsou vyobrazeny různé dětské motivy. Při chemickém rozboru výrobku ministerstvo zjistilo, že obsahuje velké množství škodlivého formaldehydu, který se může uvolňovat do potravin.

Naměřené hodnoty formaldehydu překračují až desetinásobek povoleného limitu. "Současně bylo prokázáno, že opakovaným používáním se množství formaldehydu uvolňovaného z výrobku do potravin zvyšuje," uvedl Vít. Distributor je povinen stáhnout škodlivý výrobek z trhu. Lidem, kteří si sadu nádobí koupili, musí firma umožnit její vrácení, a to na své náklady.

Společnost Noemi trading spol s.r.o. podle ministerstva tento výrobek distribuovala kromě Česka také na Slovensku a v Polsku. Úřad nyní bude přes systém rychlého varování o škodlivé jídelní soupravě informovat Evropskou komisi a ostatní členské státy Evropské unie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat