22. ledna 2017 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní zákon o použití zbraně? Chovanec chce předložit do měsíce návrh vládě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 47Diskuse
Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Ministerstvo vnitra by mělo do měsíce předložit vládě návrh ústavního zákona, podle něhož by se mělo povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. V Otázkách Václava Moravce České televize to v neděli uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle něj zatím uvnitř vlády nepanuje shoda, proti jsou ministerstva vedená hnutím ANO.

Ministr připustil, že návrh je částečnou reakcí na směrnici EU o držení zbraní, která plánuje zpřísnit podmínky pro držení zbraní. Uvedl, že chystá žalobu k Soudnímu dvoru EU. „Uděláme všechno pro to, aby ta směrnice nebyla součástí českého práva,“ řekl Chovanec. Vnitro chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. Má v úmyslu umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně.

V okamžiku takových útoků jsou podle něj možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

Chovanec v neděli uvedl, že od návrhu nehodlá ustoupit, i když vyvolal politickou bouři. Je přesvědčen, že jde o „zdravý rozum“. „Budu se snažit přesvědčit kolegy o tom, že pravda je na straně ministerstva vnitra,“ řekl v neděli Chovanec. Návrh je podle něj vypracovaný, i když se shoda zatím nenašla. „Nechci tady zavádět žádný divoký západ. My chceme, aby prověření lidé měli možnost se podílet na zajištění bezpečnosti země,“ uvedl Chovanec.

S ministrem v debatě kolem ústavního zákona nesouhlasil europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09). „Myslím si, že to je nezodpovědné,“ řekl Polčák. Podle něj takové právo nemá zakotven žádný jiný stát EU. „Stávající legislativa funguje, proč to povyšovat do ústavního práva,“ ptal se Polčák. Europoslanec také uvedl, že evropskou směrnici nepodpoří a je také možné, že neprojde.

ČTK
  • 47Diskuse

Najdete na Lidovky.cz