Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Covidová Tečka se vrací. Dostane upgrade a navede přímo k lékařům

ilustrační snímek foto: iDNES.cz

Ministerstvo zdravotnictví plánuje v následujících týdnech až měsících spustit nové funkce aplikace Tečka. Mluvčí resortu Ondřej Jakob pro iDNES.cz poznamenal, že na začátku bude mít aplikace pouze základní funkce, například očkování. „Další služby budeme postupně spouštět v průběhu roku,“ doplnil Jakob.
  10:01

Ministerstvo zdravotnictví s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) podepsalo smlouvu loni v listopadu. Některé změny podle smlouvy měly či mají být dokončeny v rámci několika týdnů, aktualizace má být hotové do konce března.

Smlouva s názvem Realizace změnových požadavků na zajištění rozvoje mobilní aplikace Tečka/eZkarta nese cenovku zhruba 2 miliony korun bez DPH. Smlouva je rozdělena na několik částí. Jedna z nich je zaměřená na aplikaci eZkarta a návrh řešení Elektronický přístup občanů k Resortním registrům.

Obdobně jako „Očkovací průkaz“

„Služba poskytne občanovi přihlášenému přes Identitu občana výpis z centrálních evidencí (pilotně vybraných registrů Národního zdravotnického informačního systému), ve kterých je jednoznačně ztotožněn,“ popisuje smlouva jednu z nových funkcí.

Máte stále v mobilu stáhnutou aplikaci Tečka?

celkem hlasů: 3568

Uživatel bude moci vyhledávat údaje v registrech ministerstva zdravotnictví, kdy se mu právě v aplikaci zobrazí seznam vybraných registrů a možnost stažení údajů z nich.

Ukázka nových funkcí v aplikaci.

Součástí smlouvy je také aplikace eZkarta/Tečka a návrh řešení přenosu dat pro mapové podklady pro vznik mapy poskytovatelů péče.

Souřadnice na mapě či ordinační doba

Aplikace například zobrazí údaje o poskytovatelích zdravotních služeb. Údaje v první verzi budou například obsahovat název zařízení či poskytovatele, seznam poskytované péče, souřadnice na mapě či ordinační dobu.

„Uživatel aplikace eZkarta/Tečka si stáhne data a následně se mu zobrazí údaje o poskytovatelích zdravotních služeb v jeho okolí. Předpokladem je zapnutá polohovací služba,“ stojí ve smlouvě.

Ta současně uvádí, že cílem pro pacienty bude mít možnost si vybrat zdravotní zařízení s daným typem služeb ve svém okolí. O zařízení získá pacient další informace, třeba kontakty, otvírací doby a vybavení, například zda je v zařízení výtah či má bezbariérový vstup.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro iDNES.cz uvedl, že aplikace bude zpočátku k dispozici se základními funkcemi a bude podle jeho slov nosnou platformou lidem pro další informace a spuštění dalších služeb z resortu.

Pouze základní funkcionality

„Spuštění EZ karty zvažujeme v následujících měsících. Pří výchozím vydání a spuštění bude aplikace obsahovat pouze základní funkcionality jako například očkování. Další služby budeme postupně spouštět v průběhu roku a o všech budeme s předstihem informovat,“ doplnil Jakob.

Ohledně financování uvedl, že dosavadní spolupráce je smluvně zajištěna pro poskytování i návazných služeb, proto není částka na EZ kartu zatím zcela přesná.

„Na realizaci aplikace se podílí NAKIT v rámci projektu Chytrá karanténa 2.0. Realizace probíhá na základě stávajícího smluvního vztahu Chytré karantény,“ doplnil s tím, že aplikace je stále ve vývoji a její celkovou fakturaci prozatím nejde stanovit.

Současně potvrdil, že na dalších funkcích se budou podílet i externí společnosti. „Dostupný provozní rozpočet je v rozsahu dostačující pro podporu a základní rozvoj. Následně je v rámci projektů financovaných z dotačních zdrojů na tuto aplikaci pamatováno samostatným zadáním a navazujícím důstojným financováním, které zajistí veškeré rozvojové požadavky,“ dodal Jakob.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....