Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o protilátkách. Jako důkaz bezinfekčnosti je zatím neuzná

Česko

  14:16
Ministerstvo zdravotnictví nebude uznávat jako důkaz bezinfekčnosti hladiny protilátek po covidu. Redakci MF DNES to po dnešním kulatém stolu na ministerstvu zdravotnictví potvrdila náměstkyně pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Zdeněk Němec, Mafra

„Nemáme v současné době dostatek důkazů, které by nás opravňovaly samotné protilátky zohlednit na stejnou úroveň jako vakcinaci nebo prokazatelně prodělanou nemoc plus šest měsíců,“ řekla Koziar Vašáková.

Odborníci, kteří se ve čtvrtek na ministerstvu zdravotnictví sešli, navíc nedoporučují vyšetřování protilátek před vakcinací. „Platí tedy to, co platilo – vakcinovat především. Kdo nebyl očkován, měl by se bez měření protilátek naočkovat,“ dodala Vašáková, která toto stanovisko zastává od začátku debaty o protilátkách

Kulatého stolu se zúčastnila zhruba dvacítka odborníků. Mezi nimi třeba epidemiologové Petr Smejkal a Roman Prymula.

Právě Prymula se už několikrát nechal slyšet, že by lidem s dostatečnou hladinou protilátek mohla stačit jedna dávka vakcíny. I tohoto tématu se experti v debatě podle Vašákové dotkli. „Všichni jsme se shodli, že vakcinace především. Spíše jsme se bavili, že pro lidi s protilátkami by byla výhodná jednodávková vakcína,“ shrnula Vašáková s tím, že tohle je zatím v teoretické rovině a zatím to doporučit nelze.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru nevyloučil pozdější změnu stanoviska.

S rozhodnutím resortu zdravotnictví nesouzní zástupci České společnosti alergologie a klinické imunologie (ČSAKI). Ve svém prohlášení doporučují uznávat  pozitivitu protilátkových testů jako plnohodnotnou alternativu potvrzení o prodělané nemoci. 

„Oproti průkazu PCR má stanovení protilátek nevýhodu pouze v nejistém čase, kdy k infekci došlo. Nelze vyloučit také určité zastoupení falešných pozitivit s ohledem na zkřížené reaktivity protilátek s ostatními koronaviry,“ dodává ČSAKI.  

Podle ČSAKI jsou očkovaní, lidé po prodělané nemoci nebo osoby s prokázanou pozitivitou protilátek v naprosté většině chráněni proti těžkému průběhu covidu-19, a to i v případě, že u nich došlo k poklesu hladiny protilátek.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat