Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Seznam drog se rozšíří, míří na něj deriváty konopí HHC. Kupují se v automatech

Prodejní automat na HHC nabízí tuto drogu v řádu stokorun. foto:  Petr Topič, MAFRA

Od července se rozšíří seznam návykových látek, ministerstvo zdravotnictví na něj umístí hexahydrokannabinol (HHC). Často se dá pořídit v automatech. Prodejci o látce získávané z konopí tvrdí, že nejde o THC, ale nabízí podobný zážitek. Návrh ministerstva ještě míří do připomínkového řízení.
  15:37

Zatím nezakázaný psychoaktivní derivát z konopí hexahydrokannabinol (HHC) si mohou na internetu koupit i děti, stejně jako populární a vysoce návykový kratom. Prodejci obchází zákon, protože se nejedná o látku obsahující sloučeninu THC (tetrahydrokanabinol), která je hlavní psychoaktivní látkou v konopí. Zákon hexahydrokannabinol (HHC) zatím nezná, to se ale má v brzké době změnit zařazením na seznam zakázaných látek.

Český trh zaplavily desítky e-shopů, ale i řada automatů, kde si je možné tuto látku objednat ve fromě liquidu, nebo květů technického konopí napuštěných roztokem tohoto extraktu. Odborníci varují, že jde jen o obcházení zákona a látka je téměř stejně účinná jako THC, ale může způsobit i závažné psychické stavy. Ministerstvo zvažuje zákaz prodeje.

„Před zařazením na seznam psychomodulačních látek projde každá látka hodnocením v meziresortní pracovní skupině Systém včasného varování před novými psychoaktivními látkami, a pokud dojde k doporučení tuto látku kontrolovat, navrhne zařazení buď na seznam psychomodulačních látek, nebo na seznam omamných nebo psychotropních látek,“ uvedla Ivana Beránková z právního oddělení Úřadu vlády.

Nejčastěji se kratom prodává jako velmi jemný zelený prášek.

„V současné době je kandidátů na zařazení na seznam psychomodulačních látek více. Kromě kratomu jde například o konopí s podlimitním obsahem THC. Po dokončení pracovní verze návrhu bude tento předán ministerstvu zdravotnictví, které zahájí standardní legislativní proces vedoucí k novelizaci zákona,“ dodala.

HHC přitom není nic nového. Látku poprvé vytvořil v roce 1944 americký chemik Roger Adams, když k THC přidal molekuly vodíku. Tento proces, známý jako hydrogenace, přeměnil THC na zmíněný hexahydrokanabinol (HHC).

S prodejem kratomu se musela nedávno vypořádat i Praha 10 a to rovnou nedaleko škol a policejní stanice. Veřejně dostupný automat byl umístěn v podchodu poblíž stanice metra Strašnická.

Vzhledem k tomu, že kratom není schválen jako potravina či doplněk stravy, neexistuje zákon pro jeho uvádění na trh nebo pro jakoukoli kontrolu jeho kvality. Proto na obalu kratomu zpravidla stojí, že jde o „sběratelský předmět.“ Prodejci tak stále legálně kratom, či HHC a další deriváty THC, prodávají. To by se mělo, jak uvádí ministerstvo, brzy změnit.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...