Ministerstvu zkolaboval systém sociálních dávek. Zasedl krizový štáb

  13:04aktualizováno  13:58
Výplata sociálních dávek je v ohrožení. Na ministerstvu práce a sociálních věcí kvůli tomu narychlo zasedl krizový štáb. Důvod: společnost Fujitsu, která se doposud o vyplácení části dávek starala, systém po dvou letech vypnula. Odmítla přitom předat ministerstvu potřebná data.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

"Jednání právě teď skutečně probíhají," potvrdil mluvčí ministerstva Petr Sulek. Úřad se podle něj bude snažit systém co nejrychleji opět zprovoznit.

Ministr František Koníček uvedl, že jeho úřad momentálně hledá, jak situaci "zákonným způsobem vyřešit".

Společnost Fujitsu zajišťovala vyplácení některých sociálních dávek do konce roku na základě smlouvy, kterou s ní podepsal exministr Jaromír Drábek (TOP 09). Nyní musel úřad spolupráci ukončit kvůli rozhodnutí antimonopolního úřadu.

"Jsme připraveni i na variantu, že dosavadní dodavatelé budou spolupracovat málo nebo vůbec. Situaci zvládneme," uklidňuje Martin Procházka ze společnosti OKSystem, která vyplácení dávek přebírá.

Ministerstvo se tím vrátilo ke svému původnímu dodavateli, který pro něj zajišťoval systém do konce roku 2011.  Systémem protečou ročně řádově desítky miliard korun. Jde například o dávky státní sociální podpory, pěstounské péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky pro zdravotně postižené občany. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale rozhodl, že ministerstvo při nákupu systému porušilo zákon a zakázal mu ho používat.

Vstoupit do diskuse (128 příspěvků)

Otestujte ekologické čistící prostředky od značky Ukliď si a budete mít domov jako ze škatulky
Otestujte ekologické čistící prostředky od značky Ukliď si a budete mít domov jako ze škatulky

Úklid s čistým svědomím a maximálním účinkem? Hledáme 40 testerek, které se svými rodinami vyzkouší šetrné a vysoce funkční čistící prostředky od...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.