Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvu zkolaboval systém sociálních dávek. Zasedl krizový štáb

Česko

  13:04aktualizováno  13:58
Výplata sociálních dávek je v ohrožení. Na ministerstvu práce a sociálních věcí kvůli tomu narychlo zasedl krizový štáb. Důvod: společnost Fujitsu, která se doposud o vyplácení části dávek starala, systém po dvou letech vypnula. Odmítla přitom předat ministerstvu potřebná data.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

"Jednání právě teď skutečně probíhají," potvrdil mluvčí ministerstva Petr Sulek. Úřad se podle něj bude snažit systém co nejrychleji opět zprovoznit.

Ministr František Koníček uvedl, že jeho úřad momentálně hledá, jak situaci "zákonným způsobem vyřešit".

Společnost Fujitsu zajišťovala vyplácení některých sociálních dávek do konce roku na základě smlouvy, kterou s ní podepsal exministr Jaromír Drábek (TOP 09). Nyní musel úřad spolupráci ukončit kvůli rozhodnutí antimonopolního úřadu.

"Jsme připraveni i na variantu, že dosavadní dodavatelé budou spolupracovat málo nebo vůbec. Situaci zvládneme," uklidňuje Martin Procházka ze společnosti OKSystem, která vyplácení dávek přebírá.

Ministerstvo se tím vrátilo ke svému původnímu dodavateli, který pro něj zajišťoval systém do konce roku 2011.  Systémem protečou ročně řádově desítky miliard korun. Jde například o dávky státní sociální podpory, pěstounské péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky pro zdravotně postižené občany. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale rozhodl, že ministerstvo při nákupu systému porušilo zákon a zakázal mu ho používat.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat