23. srpna 2009 13:53, aktualizováno  15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Kocáb chce 400 mil. Kč ročně na Agenturu pro začleňování

Michael Kocáb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Kocáb | foto: ČTK

PRAHA Agentura pro sociální začleňování by měla ročně stát 400 milionů korun. Dnes to řekl ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb v pořadu Otázky Václava Moravce. Agentura, která má regionům pomoci integrovat nepřizpůsobivé komunity do společnosti, by měla mít od roku 2011 celostátní působnost. Na projekty by mělo jít podle Kocába zhruba 280 milionů ročně, agentura by zaměstnávala asi 120 lidí.

"Je to vlastně plánované jako takové malé ministerstvo," vysvětlil Kocáb status agentury. Ta by měla řešit pouze problémy sociálně vyloučených občanů, nejen Romů. Samotné ministerstvo pro menšiny by se pak mělo starat třeba o romskou problematiku z etnického hlediska, rovné příležitosti nebo zdravotně handicapované.

Vláda bude také řešit návrh na zmírnění "náhubkového" zákona

Ministr bez portfeje Michael Kocáb ve středu vládě předloží novelu, která má zmírnit dopady takzvaného náhubkového zákona. Zákon zakazuje od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů, podle zástupců médií ale počítá s příliš tvrdými sankcemi - pětiletým vězením či pětimilionovou pokutu. Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí. Bývá vnímán jako zásah do svobody projevu. Pokud novelu, která mimo jiné snižuje maximální výši pokut, zákonodárci přijmou, měla by začít platit od 1. ledna 2010.
Vládní novela trestního řádu navrhuje pro zveřejňování informací o osobách účastných na trestním řízení zavést novou výjimku v podobě veřejného zájmu a účinné ochrany společnosti, která by umožňovala jinak utajované informace zveřejnit.

Agenturu zřídila loni bývalá vláda, zatím její zaměstnanci pilotně pracují ve 12 českých městech a regionech. Podle původních plánů tvůrců agentury měly na integraci Romů směřovat až miliardy korun, zejména z prostředků EU.

Agentura by se měla zabývat i lichvou
Zatím státní rozpočet pro letošní rok na provoz agentury pamatoval částkou 13,5 milionu korun. Zaměstnává patnáct stálých zaměstnanců.

Koncepce agentury, kterou chce Kocáb předložit vládě v září, prý bude pomáhat řešit také problém lichvy. "Musíme zase na to jít přes zvyšování povědomí, osvěty, to znamená bezplatné například právní poradenství," uvedl. Kromě vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti by chtěl také omezit reklamu na různé spotřebitelské úvěry s vysokým úrokem. Návrh na větší postihování lichvářů by podpořili i lidovci, řekl v ČT náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek (KDU-ČSL).

Kontroverzní Janáčková
Podle senátorky a starostky ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liany Janáčkové (SSO) je však třeba bezplatné právní poradenství protežováním určité skupiny obyvatelstva. Podobné návrhy tak prý přispívají k růstu extremistických hnutí. S Kocábem se Janáčková střetla v ČT i ohledně řady dalších věcí a zpochybnila existenci celého jeho ministerstva.

Výroky Janáčkové k Romům bývají často označovány jako kontroverzní. V roce 2007 byla kvůli svým slovům na adresu Romů dokonce trestně stíhána. Senát ji k trestnímu stíhání nevydal. Dnes v Otázkách Václava Moravce Janáčková mluvila v souvislosti s lichvou a krádežemi o "snědých, kteří okrádají ty méně snědé".

Kocáb ji upozornil na to, že v Česku je obrovská ekonomická
kriminalita a nikdo negeneralizuje slovy o tom, že Češi jsou zloději.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz