Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr kultury chce znát viníky

Česko

Ministerstvo kultury chce prošetřit hospodaření Národního technického muzea, České filharmonie a Národní knihovny. Pozvalo si na to i lovce korupčníků.

PRAHA Audity by měly ministerstvu objasnit, co dál dělat s podezřele hospodařícími institucemi a jejich vedením. Podle informací LN by se mohla například zcela zastavit rekonstrukce Klementina, kterou před pár měsíci spustila Národní knihovna.

Ministerstvo ale takové informace zatím potvrdit nechce, čeká na závěry auditorů. Ti by je měli podle zadávacích podmínek předložit už do měsíce. „Smlouvy budou uzavřeny v tomto týdnu,“ řekl tajemník ministra Stanislav Brunclík.

Kontrola by podle podmínek rozhodně neměla obsahovat jen zevrubnou prohlídku účetnictví nebo zjištění kde ušetřit. Za úkol má i odhalení případných viníků. „Zjištění informací o subjektech a osobách, které se potenciálně podílely na nestandardních jednáních, a rozkrytí případných vztahů na zaměstnance ministerstva,“ zní jeden z bodů zadání, které auditoři dostali.

Odvolaný ředitel se brání V Národním technickém muzeu (NTM) přitom už jeden audit probíhá. K interní kontrole si ministr povolal i lovce korupčníků z mezinárodní organizace Transparency International (TI).

Muzeum je už čtyři roky zavřené kvůli rekonstrukci, peníze v něm ale celou dobu údajně mizely kromě přehnaných odměn pro ředitele také na různé služební výsady, třeba automobily. Ředitele Kubíčka ministr odvolal rovnou, pomáhat mu ale měl i muž, který ho v křesle šéfa nahradil, Oldřich Rambousek, ekonomický náměstek muzea. „Žádné odměny jsem si sám ani připisovat nemohl. Je to kampaň proti mně, nevím proč,“ řekl LN Kubíček, který tvrdí, že audit ukáže, že jde o nedorozumění. V NTM zatím zůstává. Říká, že od ministra důvod výpovědi neslyšel.

MF DNES uvedla jako příklad mrhání státními penězi v muzeu i pořizování objektů v hodnotě přesahující sto tisíc korun pro účely expozic, které ale skončily nakonec ve skladu. „Tento příklad - odsávačky - se dá vysvětlit, ta se kupovala už na začátku 90. let, ne za mého působení,“ tvrdí Kubíček. Ministerstvo ale říká, že pro odvolání byly skutečné důvody. „Ministerstvo si absolutně stojí za těmi kroky, které udělalo,“ řekl LN Brunclík.

Důkazy rovnou dostala i TI. „Na některé věci, o nichž se píše, narážíme a budeme je kontrolovat,“ řekl David Ondráčka, ředitel organizace, která bude hospodaření muzea prošetřovat ještě několik dní.

Do čela NTM dosadil Kubíčka ministr kultury druhé Topolánkovy vlády Václav Jehlička (TOP 09). Podle něj je odvolaný ředitel „dobrý odborník“. „Šest tisíc zaměstnanců a jednatřicet příspěvkových organizací je téměř k neukontrolování. Už za svého působení jsem říkal, že ministerstvo si má nechat jen ty klíčové jako Národní divadlo, muzeum či galerii. Některé další by mohly přejít na kraj či do jiné formy správy,“ řekl LN exministr.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!