8. prosince 2011 8:32, aktualizováno  9:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr kultury Jiří Besser rezignoval. Necítí podporu

Ministr kultury Jiří Besser a vedoucí jeho tiskového odboru Stanislav Brunclík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Jiří Besser a vedoucí jeho tiskového odboru Stanislav Brunclík | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Jiří Besser rezignoval na funkci ministra kultury. O jeho konci se spekulovalo od pondělí, kdy nepříliš důkladně objasňoval své obchody s podnikatelem Pavlem Hráchem. Sám Besser necítí podporu kolegů a nedostal prostor se před nimi obhájit.

Mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík informoval, že Besser odeslal rezignační dopis premiérovi Petru Nečasovi. Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě. V majetkovém přiznání to neuvedl.

Navíc se ukázalo, že jeho společník Hrách byl v minulosti odsouzen. Hnutí Starostové, které v rámci TOP 09 Bessera do funkce navrhlo, proto volalo po jeho konci.

Premiér Petr Nečas (ODS) demisi převzal. Nečas ráno s Besserem hovořil telefonicky a ministrovi poděkoval za spolupráci. S končícím členem vlády se chce osobně sejít, aby vyslechl jeho pohled na kauzu kolem bytu na Floridě.

Besserovu demisi doručí premiér na Hrad kvůli nabitému programu až příští týden. Očekává, že mu po neděli TOP 09 a STAN dodají jméno nástupce. Besser tedy ve funkci ještě do příštího týdne zůstává.

Polovina Nečasovy vlády je jiná

Za necelý rok a půl už podalo demisi sedm ministrů Nečasovy vlády:

 • Pavel Drobil (ODS)
  ministr životního prostředí, prosinec 2010
 • Vít Bárta (VV)
  ministr dopravy, duben 2011
 • Radek John (VV)
  ministr vnitra, duben 2011
 • Radek Šmerda (nestraník, nominovaný VV)
  ministr dopravy, červen 2011
 • Ivan Fuksa (ODS)
  ministr zemědělství, říjen 2011
 • Martin Kocourek (ODS)
  ministr průmyslu, listopad 2011
 • Jiří Besser (TOP 09)
  ministr kultury, prosinec 2011

Vzhledem k tomu, že necítí podporu svých stranických kolegů a nedostal prostor se před nimi obhájit, dospěl k závěru, že nebude svým příběhem dále zatěžovat vládu České republiky, uvedl mluvčí v tiskové zprávě.

Na Besserovu kauzu upozornil minulý čtvrtek server Aktuálně. Ministr poté své angažmá ve firmě a podpisy pod smlouvami k jejímu bytu na Floridě vysvětloval tak, že chtěl pomoci příteli, podnikateli Hráchovi. Ten byl již dříve odsouzen za uplácení ve státní konsolidační agentuře.

ČTĚTE VÍCE:

Besser v pondělí řekl, že je připraven odejít, pokud mu bude prokázáno korupční jednání. Chtěl však před tím předložit kabinetu připravený zákon o církevních restitucích. Koaliční politici mu ale dali najevo, že jim jeho kauza vadí.

Podle informací LN by měla Bessera nahradit poslankyně TOP 09 Alena Hanáková. Dalšími kandidáty, jejichž jména padala od neděle v zákulisí, jsou náměstek ministra Radek Zdráhal nebo jeho žena, muzikantka Zuzana Lapčíková.

besser - grafiky

Besserův přítel Hrách byl odsouzen za uplácení ve státní konsolidační agentuře. Dostal podmínku a soud mu v listopadu vyměřil také pokutu 600 tisíc korun. Podnikatel u soudu tvrdil, že nemá na její zaplacení. Letos přitom prý splatil hypotéku za 4,4 milionu korun na floridský byt. Hrách tvrdí, že hypotéku platil z peněz, které utržil za prodej své firmy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz