Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ministr: Lidé si na poplatky zvykli

Česko

PRAHA Za regulační poplatky ve zdravotnictví dali lidé za šest měsíců roku 2,6 miliardy korun. Včera to oznámil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Těmito platbami se podle něj omezily zbytečné návštěvy ordinací, a lékaři mají více času na pacienty. Klesly výdaje zdravotních pojišťoven za levné léky, lidé si je kupují za hotové.

Uspořilo se 3,4 miliardy korun, pojišťovny je dávají na léčbu vážných nemocí. Specializovaná centra dostala o 800 milionů korun více, uvedl. „Zavedení regulace prostřednictvím poplatků bylo úspěšné,“ shrnul ministr. Podle stínového ministra ČSSD Davida Ratha ale Julínek vytahal lidem z kapes miliardy, aniž za to něco dostali.

Poslankyně KSČM Soňa Marková považuje poplatky za bariéru v přístupu k péči. Řada lidí podle ní řeší, zda si koupí potraviny, nebo půjdou k lékaři.

Podle prvního náměstka Marka Šnajdra funguje ochranný limit, takže nejvíce nemocní, kteří zaplatili více než pět tisíc korun, dostávají peníze zpět. Limit překročily čtyři tisíce lidí, pojišťovny jim vrátily sedm milionů korun. Do limitu se počítají platby u lékaře a v lékárně.

Podle ministra Julínka si lidé na poplatky zvykli: téměř vymizely stížnosti na poplatky, přibylo ale stížností na jejich neoprávněné vybírání. Pacienti se bojí označit lékaře. Julínek vyzval občany, aby požadovali účtenku, a pokud lékař podvádí, stěžovali si na něj u své zdravotní pojišťovny. Při opakovaném pochybení může přijít lékař o smlouvu s pojišťovnou.

Lidé platí od ledna 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

***

„Zavedení regulace prostřednictvím poplatků bylo úspěšné.“

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...