18. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlivní lidé se skleničkou? Ministr Ludvík brojí proti toleranci ‚chlastu‘

Miloslav Ludvík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Ludvík | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman je znám tím, že za lásku k cigaretám a alkoholu se nestydí. Od nezdravého životního stylu neodrazuje ani ostatní. „Churchill vykouřil denně osm těžkých doutníků, vypil lahev whisky a tři lahve šampaňského a vyhrál druhou světovou válku. Abstinent Hitler ji prohrál,“ poučuje s oblibou. Zato současný ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) má na věc zcela opačný názor; přeje si, aby Češi na nestřídmé pití, které neváhá označit za „chlast“, nahlíželi přísněji. Stejně jako na požívání návykových látek obecně.

Někdejší ministr zdravotnictví z Rusnokovy vlády Martin Holcát v roce 2013 analyzoval míru prezidentovy konzumace se závěrem, že jeho šest skleniček vína a tři panáky tvrdého alkoholu denně nejsou žádný extrém.

„Tohle je tak strašné zlo! Myslím, že problémem české společnosti je extrémní míra tolerance vůči těmhle věcem,“ říká ministr zdravotnictví a bývalý ředitel motolské nemocnice v rozhovoru pro LN. „Nezapomenutelný pro mne je jeden rozhlasový moderátor, který říká: Tak co, zachlastáme? Místo aby naše celebrity bojovaly proti pití, ukazují se, jak se sejdou v baru a dají si skleničku,“ pokračuje Ludvík.

Jeho kritice neunikl ani prezident Zeman, jehož nepovažuje za dobrý vzor, neboť jde o vysoce postaveného a viditelného přímo voleného politika. „Na pana prezidenta jsem mnohokrát apeloval. Ale vezměme to obecně – společenská tolerance vůči alkoholu je v České republice extrémně vysoká. A je to špatně,“ dodal ministr.

Ludvíkova slova potvrzuje deset let starý průzkum společnosti Median. Ukázal, že jen dvacet procent lidí se bez sklenice s pěnou nebo něčím ostřejším obejde. A podle zbytku je pití v pořádku, protože dobře chutná, zlepšuje zábavu, nebo je to rovnou společenská nutnost.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz