Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Ministr Němec: Já se řídím Edisonem

Česko

  15:58
PRAHA - Ministr spravedlnosti Pavel Němec tvrdí, nedělám to, co se mi líbí, ale zalíbení nalézám, v tom co dělám. Výrok inspirovaný Edisonem. Paroubkovy výroky je třeba brát malinko s rezervou, říká také předseda Unie svobody.

Vedle exministra Pavla Němce se v kauze Čunek angažovali i státní zástupkyně Andělová a soudce Kučera. foto: Jan ZátorskýLidovky.cz

LN Co se týče současných rozporů ve vládní koalici, není o Unii svobody slyšet. Nemáte názor?
Je pravda, že o Unii svobody je slyšet méně, než bývalo před několika měsíci. Myslím, že je potřeba si přiznat, že na mou činnost jako předsedu strany doléhá i to, že v resortu spravedlnosti jsem musel řešit problematickou situaci na Nejvyšším státním zastupitelství.

Myslím, že ve vládě jsme se vyhraňovali celkem jasně. Nestyděli jsme se proti vůli ČSSD říct, že pro Zákoník práce v této podobě hlasovat nemůžeme. A bylo to tak i v celé řadě jiných věcí. Vzpomeňte si na CzechTek, kdy jsem taky neváhal říci, že Unie svobody má pochybnosti, které by se měly prošetřit.

LN Ale v posledních dnech to vypadá jako ping-pong mezi ČSSD a KDU-ČSL.
Myslím, že ve všech turbulentnějších dobách, ať už to byly skutečné vládní krize nebo přestřelky, jsme si zachovávali svůj názor a neměli jsme za každou cenu potřebu stát na straně KDU-ČSL či ČSSD.

LN Ale ten názor nebývá úplně znám.
Tak pokud se ten spor vyhrotí do osobní roviny mezi lidovci a sociálními demokraty, tak opravdu nemáme důvod to pískat. My jsme vždy - ať už to byly ataky KDU-ČSL na Stanislava Grosse nebo dnešní vypjatější situace - všem doporučovali, aby se na problém podívali s chladnou hlavou.

Na jednu stranu by KDU-ČSL měla avizovat, že má na některé věci odlišný názor než vládní koalice a neměla by překvapovat hlasováním na poslední chvíli, na druhou stranu u ČSSD není až takový důvod některá hlasování lidovců brát až tak vážně.

LN Ochromují tyto přestřelky nějakým způsobem činnost vlády?
Lhal bych, kdybych říkal, že to vládě prospívá, ale na tu běžnou agendu to nemá vliv. Určitě jakákoli nejistota nebo náznaky krizí nepřispívají tomu, aby se věci hýbaly dopředu. Je problém, pokud ministr neví, jestli bude ve vládě ještě týden, nebo mu zbývá devět měsíců.

Ty kroky tomu samozřejmě přizpůsobuje. A samozřejmě to bere chuť do práce. Pokud si řeknete "Ano, mám tady zákon, u kterého je šance ho prosadit", ale nevíte, jestli ho budete moci prosazovat, protože ho spláchne nějaká předvolební tahanice, tak to není dobré.

LN Ochromuje to i vás?
Já se snažím, abych do toho byl zatažen co nejméně. Myslím, že se tím nedávám ochromit, ale příjemné to určitě není.

LN Ptám se proto, že Jiří Paroubek se v poslední době radí i s Milošem Zemanem a právě Zeman prohlásil, že první, koho by vyhodil z vlády, byste byl vy.
Každý se radí, s kým uzná za vhodné, já bych se s Milošem Zemanem rozhodně neradil. A jedna věc jsou slova Miloše Zemana, druhá věc jsou činy Jiřího Paroubka. Jsem rád, že Jiří Paroubek nenaslouchá Miloši Zemanovi ve všem.

LN Paroubek po lidovcích chtěl, aby slíbili, že ve významných věcech nebudou hlasovat s ODS. Je to normální, když na druhou stranu Paroubek na ÚVV ČSSD vykřikuje, že bude hlasovat s komunisty? Případně s Marťany, pokud sem spadnou? Vlastně nechápu, proč by měli zrovna padat.
Tak je pravda, že Marťani spíše přistávají. Myslím, že prohlášení na stranických grémiích občas bývají silnější. Tyto výroky je třeba brát malinko s rezervou.

LN Jak si tedy Paroubkova slova překládáte vy?
Ve skutečnosti je to tak, že máme uzavřenou platnou koaliční smlouvu a možná si vzpomenete, že jsme podstatný čas věnovali precizaci protikomunistických pojistek. ČSSD, která má s komunisty ve sněmovně většinu, samozřejmě stála o co největší volnost, na druhou stranu US-DEU s KDU-ČSL chtěly, aby ty podstatné věci byly schvalovány výhradně vůlí koalice. A proto daně, registrační pokladny, majetková přiznání a ochrana vlastnictví nemohou procházet mimo vůli vlády. Toho se naštěstí všechny tři koaliční strany drží.

LN Co říkáte názoru Paroubka, že kdyby v jiné zemi koaliční partner hlasoval na rozdíl od dalších vládních stran pro zřízení parlamentní vyšetřovací komise, jako to udělali lidovci v případě Unipetrolu, okamžitě by z vlády vyletěl?
Tak to si nejsem jist a nevedl jsem si statistiku, jak vznikaly vyšetřovací komise.

Ministr spravedlnosti Pavel NěmecLN Proč Unie svobody hlasovala proti zřízení této komise?
My jsme přesvědčeni, že vyšetřovací komise je vždycky spíše tělesem politickým a já bych jako ministr spravedlnosti nechtěl rezignovat na základní funkce státu. A to je postihování kriminálních jevů standardními prostředky, jako je policie a státní zastupitelství.

LN Copak Unie svobody v minulosti vždy hlasovala proti zřízení vyšetřovacích komisí?
Tak nikoli vždy, ale možná právě s ohledem na to, jaké výsledky prezentovaly vyšetřovací komise a jaká byla jejich využitelnost, tak si myslím, že ta využitelnost nebyla nikterak valná. Vyšetřovací komise nepřišly na nic průlomového. Byly spíše nástrojem politických půtek než reálného bádání.

LN Není to dobré už kvůli veřejnosti? Kalousek tvrdí, že když mají politici čisté svědomí a takové podezření existuje, není důvod komisi odmítnout.
Rozhodně nejsem proti tomu, aby tato komise byla zřízena s podporou vládní koalice. A pokud bude taková rozumná dohoda, že ve vyšetřovací komisi budou zasedat spíše poslanci s více odborným než politickým nábojem, tak nemáme problém takovouto vyšetřovací komisi podpořit.


LN Jak poznáte takového poslance?
Možná více pracují ti poslanci, kteří nejsou zas až tolik vidět a kteří říkají méně silná politická hesla.

LN Sdílíte s Paroubkem názor, že lidovci jsou podrazáci?
Já takto silná slova prostě nepoužívám. Každý máme svůj slovník.

LN Použijte svoje slova.
Je pravda, že lidovci se mnohdy snaží vézt na určité vlně popularity a já s tím mám své zkušenosti.

LN Například?
Například co se týče kauzy, se kterou jsem spojován. Když přišel Cyril Svoboda a významná část ministerstva zahraničí a dožadovala se toho, abychom vyřešili v souladu se zahraničněpolitickými zájmy katarský případ - a potom se k tomu neznal.

Nevím, jestli dostal strach z veřejnosti, nebo z Kalouska. Prostě jednání KDU-ČSL není vždy korektní a nedá se říci, že vyřčené slovo by vždy platilo. I když jsem tehdy nebyl v politické špičce, můžu zmínit také rozpad čtyřkoalice, na kterém se také významně podepsala KDU-ČSL, přestože dohoda o kandidátkách už byla čtyřmi subjekty podepsána.

Podle mě si lidovci našli zástupný problém k tomu, aby čtyřkoalice přestala existovat. Takže zkušenosti tady jsou. Asi se s tím dá žít, pokud dokážete odhadnout, co od lidovců můžete čekat.

LN Je pro vás ČSSD důvěryhodnější partner?
Každá politická strana je jiná. ČSSD má zase velký poslanecký klub a řada dohod, které se na politické úrovni uzavřou, se pak nepodaří prosadit, protože tu jeden, dva, tři poslanci ČSSD hlasují jinak. Takže sice to není nějaký řízený podraz, že by nám dali slovo, a pak udělali pravý opak, ale dohoda nedojde k naplnění.

LN Takže je to prašť jako uhoď.
To je váš komentář.

LN Jiří Paroubek dlouhou dobu stál na straně Marie Benešové, nakonec svůj názor změnil a ona byla z funkce nejvyšší státní zástupkyně odvolána. Jak se vám podařilo premiéra přesvědčit?
Těch důvodů bylo víc a už bych to nepitval. Ministerstvo spravedlnosti má mnoho daleko důležitějších věcí na práci než řešení otázky Marie Benešové. Podstatné je, že tato otázka byla vyřešena.

Platí jeden argument. Jestliže koaliční partner a jeho ministr spravedlnosti má řádně spravovat svůj resort včetně nesení odpovědnosti, tak k tomu musí mít nástroje. Nedovedu si představit, že by byl takový stav trpěn například vůči policejnímu prezidentovi, pokud by se takto choval a ministr vnitra navrhoval jeho odvolání.

Unie svobody by samozřejmě hlasovala pro! Prostě ten, kdo je odpovědný za vedení resortu, musí nést kůži na trh a koaliční partneři ho mají kolegiálně podpořit.

LN Jenže odvolání Benešové budí dojem úlitby od Paroubka za to, že ve vládě budete potichu.
Znovu vám opakuji případy, kdy jsme nebyli potichu. Například CzechTek nebo Zákoník práce.

LN Celá kauza vypadá jako osobní spor mezi vámi a Benešovou. Jak hodnotíte profesní kompetenci Benešové pro funkci nejvyšší státní zástupkyně?
Mě mrzí, že mi nepokládáte otázku, co čekám od nové šéfky Nejvyššího státního zastupitelství.

LN Hned bude následovat.
Paní Benešová je pro mě uzavřená věc. Mě ten spor zatěžoval opravdu strašně dlouho. Nějakých šest měsíců. Já si opravdu nemyslím, že bych se k tomu měl vyjadřovat. Ta věc skončila. Společným úkolem mým a doktorky Vesecké je, aby státní zastupitelství plnilo funkce, které jsou mu zákonem vymezeny. A to je zejména stíhání té nejzávažnější hospodářské trestné činnosti, násilné trestné činnosti a korupce. A to jsou přesně věci, ve kterých se doktorka Vesecká osvědčila ve své funkci krajské státní zástupkyně. Nemám důvod pochybovat o tom, že na tento post má.


LN Takže teď jste si odpověděl na svou vlastní otázku a ještě odpovězte na tu moji.
Já bych paní Benešovou z hlediska profesní kompetence do funkce nikdy nenavrhnul. A její největší slabinou, která se v poslední době každým dnem stupňovala, bylo to, že vytvářela a publikovala svoji vlastní politickou agendu na úkor odborné práce Nejvyššího státního zástupce.

Její styl práce a vyjadřování se podstatně více blížilo vyjadřování politického lídra v předvolebním čase. Ve sféře justice se nenajde obdoba takového chování, jaké předváděla ona. Tak jako Marie Benešová postupují politické strany, a to ještě jen ve vypjatých dobách.

LN Ptala jsem se na to proto, že ji do funkce instaloval Otakar Motejl, který o jejích profesních kvalitách mluvil s respektem.
S panem doktorem Motejlem na mnohé věci máme podobný názor, na mnohé věci máme shodný názor a v něčem se prostě lišíme.

LN Co budoucnost Unie svobody? Poslední preference jsou optimističtější, dramaticky vzrostly na dvojnásobek...
Myslím, že Unie svobody má šanci s preferencemi ještě něco dělat. V žádném případě nepovažuji za vyloučené, že bychom se dostali do parlamentu. Projekt subjektu malých pravicových stran tady stále existuje a Unie svobody do něj vstupuje bez jakýchkoli podmínek.

LN Takže vy nebudete automaticky volebním lídrem.
Klást si personální podmínky nepovažuju vůbec za užitečné.

LN Věříte, že v čase voleb budete ještě šéf US-DEU?
Necítíte, že by se pod vámi chvělo křeslo? Co se týče chvění, tak nic takového necítím. Možná, že někteří jedinci mají neuspokojené ambice.

LN Určitě víte, že některé okresní organizace US začaly posílat žádosti o svolání mimořádného volebního shromáždění, na němž by bylo zvoleno nové vedení.
Tak ano. To jsou ty neuspokojené ambice. My máme zhruba 90 okresních organizací a z toho některé organizace zastávají tento názor. Zdaleka to nejsou ty organizace nejsilnější. Nepokládám to za nic, co by mě mělo příliš znepokojovat.

LN Když ve volbách neuspějete, mohlo by to znamenat váš odchod z politiky. Přemýšlel jste, kam byste se vydal?
Takové ty rozhovory, kdo kam půjde, se mají vést čtrnáct dní, měsíc před tím, než to nastane.

LN Mohl byste s Grossem založit advokátní kancelář...
Já toto nechávám bez komentáře. A sama jste zmínila, že se zvýšily preference Unie svobody, a to na nějakých 1,9 procenta.

LN To jsem zmínila spíš ironicky.
Tak je to necelá polovina toho potřebného počtu. Preference ještě lze zdvojnásobit.

LN Stanislav Gross odchází z politiky a přiznal, že handicapem byl jeho věk. Měl problém ve svých pětatřiceti letech vystupovat proti padesátiletým lidem jako autorita. Vy tohle nezažíváte?
Stanislav Gross měl proti mně tu nevýhodu, že já jsem už někdy po svém dvacátém roce vedl pracovní kolektiv a do té pozice jsem se dostal vlastním přičiněním. Žádnou protekcí nebo jiným vlivem. V té odborné kariéře jsem rostl rychle. Bylo to v soukromé firmě, kam jsem přišel jako cizí člověk.

LN Nebyla to rodinná firma?
Ne, naše rodina tuto firmu koupila až v roce 1996, protože jsem jí to nabídl. Prostě já jsem si tu kariéru vydobyl bez jakékoli pomoci rodiny či nějakého známého. Do té firmy jsem přišel z ulice jako uchazeč o zaměstnání. A postupně jsem byl povyšován. Navíc pokud narážíte na konflikty s Marií Benešovou, tak ty vůbec nesouvisejí s věkem.

Pokud zapátráte v novinových archivech, tak i o ctihodném soudci Burešovi, který byl předtím předsedou kolegia na Nejvyšším soudu, Benešová prohlásila, že je to vrchol arogance moci. Jsem přesvědčen, že pokud by Jaroslav Bureš neskončil ve funkci ministra spravedlnosti, protože Zemanova vláda skončila, tak ten konflikt by se dříve či později vyhrotil do podobných rozměrů, do jakých dorostl v mém případě.

Ať se na mě nikdo nezlobí, nechci nikoho urazit, ale ti, co přišli po Jaroslavu Burešovi, byli provizorní ministři. Nechci se dotknout doktora Rychetského, ale on se nikdy mentálně nepřestěhoval ze své kanceláře šéfa legislativní rady vlády na ministerstvu spravedlnosti. Nechci ani náznakem říkat, že by na resort spravedlnosti kašlal. To určitě ne. Asi pro něj ale nebyl prioritou číslo jedna.

Kdo byl po něm... Pan ministr Čermák. Ten se tam ohřál několik měsíců, pak se hledal nástupce, resort provizorně vedl premiér Špidla... Když si to vezmete, tak u Jaroslava Bureše už byl rodící se konflikt s Benešovou a byl ukončen jen tím, že mu skončilo funkční období.

LN Když jste zmínil Pavla Rychetského, máte pocit, že vy jste třeba na resortu pro místní rozvoj mentálně zakotvil?
Já se řídím jedním citátem Edisona. Ten citát zhruba zní: tajemství úspěchu života není v tom, dělat, co se nám líbí, ale nalézat zalíbení v tom, co děláme.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!