Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Ministr se zastal státních Lesů

Česko

Kontroverzní tendry státního podniku Lesy České republiky jsou podle ministra zemědělství v pořádku

PRAHA Státní Lesy České republiky, které jsou poslední dobou pod palbou ekologických organizací, politických stran, lesnických živnostníků i malých dřevozpracujících firem, včera podržel jejich zakladatel – ministerstvo zemědělství. Ministr Jakub Šebesta zopakoval, že tendry na lesnické práce, které vypsal podnik na příštích deset let „přinesou lesnickému sektoru stabilitu“. Aby uchlácholil menší firmy, dohodl ale se šéfem Lesů Svatoplukem Sýkorou změnu: část dřeva, kterou firmy mají v státních lesích vytěžit, půjde na burzu nebo ji Lesy prodají v elektronické aukci.

„Abychom zachovali přístup malých a středních firem ke dřevu, dohodl jsem s ředitelem Sýkorou, že deset procent dřeva bude obchodováno na veřejných trzích,“ uvedl Šebesta v tiskovém prohlášení.

Jde o miliardy Podle původních plánů státního podniku by se Lesy kontroly nad obchodem se dřívím zcela vzdaly. Veškeré dříví, které by se v lesích vytěžilo, by dále prodávaly těžařské firmy samy.

Šebesta také uvedl, že „odvolání generálního ředitele Lesů ČR Sýkory není na pořadu dne“.

Tendry státního podniku vzbuzují takové emoce především proto, že v nich jde o miliardové částky. Lesy uvádějí jejich hodnotu na necelých 16 miliard korun, ale tato částka je jen předpokládanou hodnotou služeb v lese a částky, kterou podnik zaplatí za sazenice. Další desítky miliard se skrývají v hodnotě dříví, které si firmy ze státních Lesů během až deseti let trvání smluv odvezou. Jeho cena vzejde právě z probíhajícího tendru.

Burza nic neřeší Ministr ale svou podporou Lesů kritiky nijak neuklidnil. Představitelé dřevozpracujících firem uvádějí, že prodej přes burzu ničemu nepomůže. „Pokud je zdůvodněním to, že se má dříví dostat k malým a středním firmám, tak přes burzu se k nim nedostane. Když ho bude nedostatek, cena na burze se bude pohybovat vysoko a pro dříví si dojdou hlavně velcí hráči,“ řekl šéf Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů Ivo Klimša.

Mluvčí Společenstva dřevozpracujících podniků ČR Zdeňka Besedová uvedla, že si „neumí představit malé pilaře s několika zaměstnanci jako hráče na burze“. Lesy by si podle ní měly nad polovinou těženého dřeva podržet kontrolu.

„Ministr se rozhodl, že bude krýt tunelování veřejných lesů. Malé úpravy pravidel nijak nepomohou chránit lesy před poškozováním kvůli rychlému zisku,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. To spolu s profesory a docenty z českých lesnických fakult zaslalo v pondělí ministrovi dopis, ve kterém ho žádalo o zastavení tendrů a odvolání generálního ředitele.

Ekologové bojují proti krokům Lesů ČR i na Facebooku, kde založili skupinu „Proti tunelování státních lesů“. Od pondělka se do ní přihlásilo přes tři tisíce lidí.

***

Tendr na těžbu Všichni proti Lesům

Tendry Lesů České republiky budí bouřlivé emoce. Státní podnik rozdělil Česko na 108 územních jednotek, na kterých budou těžit a sázet lesnické společnosti. Kvalifikační předpoklady Lesů ČR tak splní hlavně velké firmy. Podnik uvádí jako předpokládanou cenu zakázky necelých 16 miliard korun. Firmy, které v tendrech zvítězí, budou samy obchodovat vytěžené dříví. Státní podnik bude mít

kontrolu pouze nad zlomkem své produkce dříví, jež vyrábí sám pomocí přímo řízených lesních závodů. Cena dříví, které firmy lesům zaplatí, se bude odvíjet od toho, co uchazeč nabídne v tendru. Dále se bude upravovat každé čtvrtletí nahoru nebo dolů podle průměrné ceny dříví, kterou vydává Český statistický úřad. Výběrová řízení kritizují menší dřevařské společnosti, jejich

sdružení a konfederace či lesní živnostníci, kteří pro velké lesnické firmy pracují na základě smlouvy. Podle nich budou mít menší a střední firmy problém se ke dřevu dostat. Proti tendru vystoupila i ekologická sdružení, která se obávají toho, že těžaři budou lesy drancovat. Kritizují ho i politické strany, především KDU-ČSL, část ČSSD a Strana zelených.

Autor: